لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

با تلاش دولت ایالات متحده؛ تحویل ۳۰۰ میلیون واحد از واکسن طراحی‌شده توسط دانشگاه آکسفورد به آمریکا تضمین شد


شرکت داروسازی استرازنکا، واکسن طراحی‌شده توسط دانشگاه آکسفورد را تولید خواهد کرد
شرکت داروسازی استرازنکا، واکسن طراحی‌شده توسط دانشگاه آکسفورد را تولید خواهد کرد

دولت آمریکا دریافت ۳۰۰ میلیون واحد از واکسن‌های بالقوه «کووید-۱۹» تولید شرکت داروسازی بریتانیایی «استرازنکا» را با تعهد پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار تضمین کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت بهداشت ایالت متحده در پاسخ به درخواست پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، جهت دسترسی سریع به این واکسن، با فراهم کردن ۱.۲ میلیارد دلار برای تسریع روند تهیه و تولید واکسن بالقوه شرکت استرازنکا و تضمین تحویل ۳۰۰ میلیون واحد (دُز) از آن به ایالات متحده موافقت کرد.

الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا، از این قرارداد به عنوان «نقطه عطفی مهم» در راستای دسترسی گسترده به واکسنی بی‌خطر و مؤثر تا سال ۲۰۲۱ یاد کرده است.

واکسن موسوم به «ای زی دی ۱۲۲۲» توسط دانشگاه آکسفورد بریتانیا طراحی شده است. قرارداد دولت آمریکا با شرکت داروسازی استرازنکا که قرار است این واکسن را تولید کند، راه را برای پیشبرد فاز سوم آزمایش‌های بالینی بر روی ۳۰ هزار نفر در آمریکا باز می‌کند.

۱۰۰ میلیون واحد از نخستین واحدهای واکسن تولید شده توسط استرازنکا نیز به بریتانیا تعلق خواهد داشت.

شرکت آمریکایی «مادرنا» نیز چندی پیش اعلام کرد که در آزمایشهای اولیه واکسن خود نشانه‌هایی امیدوارکننده مشاهده کرده است. فاز نخست آزمایشهای بالینی نشان داده‌ است این واکسن بی‌خطر است و توانایی فعال کردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با «کووید-۱۹» را دارد. در صورتی که فاز دوم نیز با موفقیت انجام شود، این واکسن نیز تا پایان سال جاری میلادی می‌تواند به تولید انبوه برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG