لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

فرمانده سپاه چهاردهم ارتش روسیه کشته شد


ولادیمیر زاوادسکی، فرمانده لشکر تانک کانتمیروفسکای روسیه، در مراسمی در مسکو به مناسبت سالگرد تأسیس این واحد در نارو-فومینسک سخنرانی می کند (عکس آرشیوی، تابستان ۱۳۹۹)
ولادیمیر زاوادسکی، فرمانده لشکر تانک کانتمیروفسکای روسیه، در مراسمی در مسکو به مناسبت سالگرد تأسیس این واحد در نارو-فومینسک سخنرانی می کند (عکس آرشیوی، تابستان ۱۳۹۹)

روسیه می‌گوید که سرلشکر ولادیمیر زاوادسکی، معاون فرمانده سپاه چهاردهم ارتش آن کشور، در اوکراین کشته شده است.

به گزارش رویترز الکساندر گوسف، فرماندار منطقه ورونژ روسیه، روز دوشنبه ۱۳ آذر بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که زاوادسکی «در یک موقعیت جنگی در منطقه عملیات ویژه» کشته شده است.

روسیه از عبارت «عملیات نظامی ویژه» برای توصیف جنگ در اوکراین، استفاده می‌کند؛ جنگی که برای مدت نزدیک به دو سال ادامه داشته است.

خبرگزاری تحقیقی «آی‌استوریز» می‌گوید زاوادسکی هفتمین سرلشکری است که روسیه مرگش را تایید کرده و در مجموع دوازدهمین افسر ارشدی است که از زمان شروع جنگ کشته شده است.

با پیشرفت جنگ در اوکراین میزان مرگ افسران بلند‌پایه‌ روس کمتر شده است. تحلیلگران نظامی در برخی موارد مرگ آنها را به موفقیت‌‌های نظامی اوکراین در رهگیری ارتباطات ضعیف روس‌ها نسبت داده‌اند.

از سویی دیگر شالاندا یانگ، مدیر بودجه کاخ سفید، روز دوشنبه در نامه‌ای به مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، و دیگر رهبران کنگره ایالات متحده هشدار داد که پول و وقت برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه رو به پایان است.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه اکتبر از کنگره حدود ۱۰۶ میلیارد دلار برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ اوکراین، اسرائیل، و امنیت مرزی آمریکا درخواست کرد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را با اکثریت اندکی کنترل می‌کنند و تامین مالی امور دفاعی اوکراین از نظر سیاسی برای برخی از قانون‌گذاران راست، بحث‌برانگیز شده است.

XS
SM
MD
LG