لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

انتظار می رود کنگره معامله تسلیحاتی آمریکا با عربستان سعودی را تصویب کند


انتظار می رود کنگره معامله تسلیحاتی آمریکا با عربستان سعودی را تصویب کند
انتظار می رود کنگره معامله تسلیحاتی آمریکا با عربستان سعودی را تصویب کند

انتظار می رود کنگره آمریکا اجازه دهد یک معامله ۶۰ میلیارد دلاری اسلحه با عربستان سعودی انجام شود.
دولت اوباما ماه پیش کنگره را از معامله، که بزرگترین فروش تسلیحاتی آمریکا تلقی می شود، آگاه ساخت، و به قانونگزاران ۳۰ روز مهلت داد از آن جلوگیری کنند یا اصلاحاتی در توافقنامه صورت دهند. این مهلت نیمه شب جمعه به وقت شرق آمریکا منقضی می شود.
هیچ اعتراض رسمی عنوان نشده است. اما در اوایل نوامبر یک گروه دو حزبی نزدیک به ۲۰۰ نفر از اعضای کنگره در نامه ای به رابرت گیتس وزیر دفاع و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا پرسش هایی را درباره معامله مطرح ساختند و درخواست کردند اطمینان داده شود که تسلیحات علیه اسراییل، متحد منطقه ای آمریکا، به کار نخواهد رفت.
مقامات وزارت امور خارجه آمریکا می گویند تسلیحات طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده فروخته خواهد شد، و بر اساس توافق عربستان جت های جنگنده اف - ۱۵ جدید تحویل خواهد گرفت و ۷۰ جت مستعمل آن به روز در خواهند آمد.
توافق همچنین فروش ۱۷۸ فروند هلیکوپتر، از جمله آپاچی، بلک هاوک و لیتل برد، و نیز موشک های پیشرفته، بمب، رادار و دیگر تجهیزات نظامی را شامل می شود.
دولت اوباما گفت فروش تسلیحات را پس از بررسی نیازهای دفاعی عربستان سعودی و اطمینان از این که برتری نظامی اسراییل در خاورمیانه را کاهش نخواهد داد، تصویب کرد.
مقامات اسراییل اغلب ابزار نگرانی کرده اند که فروش های تسلیحاتی آمریکا در منطفه ممکن است امنیت کشور را بخطر بیاندازد. با این حال، خبرگزاری های گوناگون می گویند اسراییلی ها از معامله با عربستان ناراحت نیستند.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت معامله از «هدف های امنیتی گسترده تر» آمریکا در خلیج فارس حمایت می کند. همچنین سعودی ها را در تامین «نیازهای امنیتی مشروع» آنها کمک یاری می دهد.
در زمانی که از هر ۱۰ کارگر آمریکایی یک نفر بی کار است، معامله می تواند اشتغال در برخی از شرکت های تولید کننده اسلحه، نظیر بوئینگ، یونایتد تکنولوژیز، و رایتون، را افزایش دهد.


XS
SM
MD
LG