لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

همزمان با تنش ایران و عربستان؛ دو سناتور دموکرات خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای آمریکا با عربستان شدند


به دنبال حمله هوایی به تاسیسات نفتی آرامکو در شرق عربستان سعودی و ناآرامی‌های کنونی در منطقه، دو سناتور دموکرات آمریکایی خواستار توقف مذاکرات واشنگتن با ریاض برای احداث نیروگاه‌های هسته‌ای در این کشور شدند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در گزارشی نوشت که اد مارکی و جف مرکلی، دو عضو کمیته روابط خارجی سنا، در نامه‌ای به مایک پمپئو و ریک پری، وزیران خارجه و انرژی ایالات متحده، در مورد مذاکرات جاری اتمی با عربستان هشدار دادند.

این دو نماینده کنگره از عدم تمایل ریاض برای موافقت با محدودیت‌های شدید منع تکثیر سلاح، موسوم به استانداردهای طلایی، ابراز نگرانی کرده و گفتند ارائه فناوری هسته‌ای به این کشور ممکن است منجر به تولید سلاح اتمی شود.

دو سناتور دموکرات هشدار داده‌اند که «ارائه فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی، به ویژه بدون تدابیر ایمنی مناسب، این ابزار را در اختیار ریاض می‌گذارد که به دیدگاه ولیعهد در مورد سلاح‌های هسته‌ای جامه عمل بپوشاند.»

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، سال گذشته گفته بود که کشورش خواهان جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیست؛ اما اگر کشور رقیب، یعنی ایران، یک جنگ افزار هسته ای تولید کند عربستان نیز در صدد دستیابی به آن برخواهد آمد.

وزیر انرژی آمریکا روز گذشته در کنفرانس انرژی هسته‌ای در وین تاکید کرده بود که ایالات متحده تنها وقتی به عربستان سعودی فناوری هسته‌ای ارائه می‌کند که ریاض برای بازرسی‌های سرزده، با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافق برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG