لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

جزئیات تازه یک مقام سعودی درباره قتل خاشقجی؛ نقش تیم ۱۵ نفره چه بود


رویترز به نقل از مقام عربستانی نوشت که خاشقجی خفه شد.
رویترز به نقل از مقام عربستانی نوشت که خاشقجی خفه شد.

همزمان با خشم بین المللی، رویترز اظهارات یک مقام سعودی را منتشر کرده که اطلاعات تازه ای دارد.

رویترز از این مقام نام نبرد و به نقل از او نوشت: تیم ۱۵ نفره ای که از ریاض به استانبول اعزام شده بود، در جریان بگو مگوها خاشقجی را به ربودن تهدید کرد و در جریان درگیری‌ها، هنگامی که وی مقاومت نشان داد،‌ خفه شد.

به نوشته رویترز، بعد از مرگ خاشقجی، یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره امنیتی سعودی، لباس خاشقجی را پوشید و از کنسولگری خارج شد تا نشان دهد وی کنسولگری را ترک کرده بود. جسد روزنامه نگار مقتول هم در یک پتو پیچیده شد و با یک خودرو از کنسولگری بیرون برده شد. بعد هم به یک «همدست محلی» تحویل شد تا آن را نابود کند.

رویترز در گزارش خود می افزاید مقامهای بلند پایه ترکیه از همان ساعتهای اولیه ناپدید شدن خاشقجی در جریان سرگذشت وی قرار گرفته بودند.

رسانه های سعودی از فرمان ملک سلمان دایر بر برکناری قحطانی مشاور دربار و احمد عسیری معاون د ستگاههای اطلاعاتی سعودی خبر دادند و نوشتند پادشاه در روزهای اخیر مسئولیت بیشتری را در اداره امور بر عهده گرفته، هرچند محمد بن سلمان هنوز از اختیارات زیادی برخوردار است.

انتظارات ترامپ و اروپایی ها از عربستان

پرزیدنت ترامپ شنبه شب در همراهی با رهبران اروپائی، از ریاض خواست اطلاعات بیشتری درباره مرگ جمال خاشقجی ارائه کند.

به گزارش رویترز، دولت عربستان سعودی که ابتدا درباره کشته شدن روزنامه نگار سرشناس در کنسولگری آن کشور در استانبول ترکیه ابراز بی اطلاعی کرده بود، روز شنبه با تغییری آشکار، اعلام کرد که این منتقد سرسخت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دو هفته پیش، پس از درگیری در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

ابتدا دولت آلمان توضیح ریاض در این باره را ناکافی اعلام کرد و این پرسش را به میان آورد که آیا باز هم کشورها باید به عربستان سعودی جنگ افزار بفروشند یا نه.

فرانسه و اتحادیه اروپا هم از ریاض خواسته‌اند با توضیح بیشتر درباره ماجرا، اعلام کند بر سر خاشقجی چه آمده است.

مقامهای ترکیه مدعی‌اند که جمال خاشقجی توسط یک تیم از ماموران امنیتی عربستان سعودی به قتل رسید و بدن وی نیز توسط همان تیم، قطعه قطعه شده و از آن خبری در دست نیست.

مرگ خاشقجی خشم جامعه بین المللی را برانگیخته و آینده مناسبات سیاسی و اقتصادی غرب با ریاض را زیر سوال برده است.

پرزیدنت ترامپ که شنبه شب به ایالت نوادا سفر کرده بود، در پاسخ خبرنگاران گفت از توضیح ریاض راضی نیست مگر اینکه پاسخ مجاب کننده ای دریافت دارد.

رئیس جمهوری آمریکا توضیح سعودی و اعتراف به قتل خاشقجی را گام نخست و یک گام مهم و خوب توصیف کرد اما گفت منتظر پاسخ می ماند.

در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست نیز آقای ترامپ گفت: «بدیهی است که در این مورد فریبکاری در کار بوده و دروغ گفته شده است.»

جمال خاشقجی برای روزنامه واشنگتن پست مقاله می نوشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG