لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

مناسبات آمریکا و عربستان سعودی


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار اخیر از ریاض در باره مشارکت با دوام بین ایالات متحده وعربستان سعودی سخن گفت و همکاری دو کشور را در مجموعه ای از مسائل دو جانبه، از جمله ثبات وامنیت انرژی، مقابله با تروریسم، برنامه ریزی نظامی، تجارت وسرمایه گذاری یاد آور شد. او همچنین درباره اهمیت عربستان برای مسائل منطقه ای که دو کشور روی آنها کار می کنند، و سوریه، مصر و ایران از آن جمله هستند، سخن گفت.
جان کری در کنفرانس خبری مشترکی با سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی، حمایت رهبری عربستان از ائتلاف اوپوزیسیون سوریه و تعهد استوار آن برای رسیدن به یک راه حل سیاسی را ستود و نظر آمریکا را که پایان مناقشه فقط از راه های سیاسی ممکن است تکرار کرد. او قول داد در حالی که جامعه بین المللی هدف تشکیل کنفرانس ژنو۲ را پیش می برد، ایالات متحده آمریکا در برابر استفاده اسد از تسلیحات برای کشتن مردان، زنان و کودکان بی گناه ساکت نخواهد نشست. هدف ژنو ۲ این است یک نهاد دولتی انتقالی با اقتدار کامل، که با رضایت ائتلاف اوپوزیسیون و دولت سوریه برگزیده شود، به وجود آید.
در مورد مصر، وزیر امورخارجه آمریکا در حالی که برتعهد آمریکا به حمایت از انتقال دمکراتیک در کشور تاکید گذاشت، گفت «مردم مصر به شدت به دگرگونی اقتصادی نیاز دارند و ما، با دوستانمان در عربستان سعودی و دیگران، موافقت کرده ایم تا آنجا که می توانیم برای کمک به شکل گرفتن این دگرگونی کمک کنیم تا کیفیت زندگی مردم مصر بتواند به سرعت تغییر کند.»
در مورد ایران، کری در تکرار موضع آمریکا گفت پرزیدنت اوباما بارها روشن ساخته است ایالات متحده به ایران اجازه نخواهد داد اسلحه اتمی بدست آورد. درباره مذاکرات بین ایران و گروه ۵+۱، کری تاکید کرد هرگونه راه حلی با ایران باید شفاف و قابل تایید باشد و گفت «هرکاری که ما در ارتباط با مذاکرات انجام می دهیم، مناسبات بین آمریکا وعربستان سعودی را تغییر نخواهد داد.» او همچنین وعده پرزیدنت اوباما را برای دفاع ازدوستانمان در منطقه در برابر هر حمله خارجی تکرار کرد.
جان کری گفت عربستان سعودی بارها ثابت کرده است شریکی پابرجا است، اما روشن است که نظریات و نگرش هایی مستقل و مهم دارد، و ما به آن احترام می گذاریم. ما برای پیشبرد امنیت و موفقیت های مشترک، می خواهیم این همکاری ادامه پیدا کند.
XS
SM
MD
LG