لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

یک شهروند سعودی در آمریکا به جرم شرکت در دوره القاعده و تقلب در اخذ روادید به ۱۲ سال زندان محکوم شد


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت دادگستری آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

یک شهروند سعودی مقیم ایالات متحده به دلیل ارائه اطلاعات غلط به پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در مورد حضور در دوره‌های آموزشی گروه تروریستی القاعده و تقلب در اخذ روادید به بیش از دوازده سال حبس محکوم شد.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه ۱۱ مهر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، «نایف عبدالعزیز محمد الفلاج» شهروند ۳۵ ساله عربستان سعودی مقیم شهر واترفورد در ایالت اوکلاهما، به تحمل ۱۵۱ ماه زندان محکوم شده است.

بر اساس این بیانیه، دادگاه او را به دلیل ارائه اظهارات نادرست به اف‌بی‌آی در مورد شرکتش در یک اردوی آموزشی القاعده در افعانستان در اواخر سال ۲۰۰۰، و همچنین تقلب در اخذ روادید، به زندان محکوم کرده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده است دولت آمریکا متهم را از طریق اثر انگشت به جا مانده او بر روی یک فرم تقاضای عضویت در القاعده، که نظامیان آمریکایی در جنگ افغانستان گردآوری کرده‌اند، شناسایی کرده است.

آقای الفلاج ۵ فوریه ۲۰۱۸ تحت بازداشت پلیس فدرال آمریکا قرار گرفت. وی اواخر سال ۲۰۱۱ با استفاده از ویزای غیرمهاجرتی، بر اساس اقامت همسرش در ایالات متحده به عنوان یک دانشجوی خارجی وارد آمریکا شد.

وی هنگام اخذ روادید، به پرسش‌های مندرج در فرم مربوطه راجع به سابقه حمایت از تروریست‌ها یا سازمان‌های تروریستی، پاسخ خلاف واقع داده بود. وی از زمان دستگیری تا کنون در بازداشت اف‌بی‌آی بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG