لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

دوراهی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای عربستان: سود شرکت‌های یا جلوگیری از گسترش تسلیحات


روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته است ماه آینده عربستان سعودی قرارداد نهائی شده دایر کردن نیروگاه های هسته ای در صحرای این کشور را اعلام خواهد کرد.

به نوشته روزنامه برای محمد بن سلمان ولیعهد بلندپرواز سعودی امضای چنان قرار دادی بیشتر مساله اعتبار در رقابتی است که کشورش با ایران دارد اما دستاویز چنان برنامه ای تامین انرژی آینده برای عربستان سعودی اعلام شده است.

درلت ترامپ در این مورد بر سر دوراهی دشواری قرار دارد که یک طرف آن ایجاد درآمد برای شرکت های آمریکائی و قرارداد چند میلیارددلاری است و طرف دیگر آن سیاست از پیش اعلام شده واشنگتن دایر بر جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای.

چنانچه دولت ترامپ بخواهد قرارداد به نفع کنسرسیوم آمریکائی به رهبری وستینگهاوس امضا شود باید قوانین منع گسترش تسلیحات هسته ای را تعدیل کند. در چنان صورتی واشنگتن به ریسک امنیتی بزرگی دست زده و کشورهای خاورمیانه را به رقابت بر سر کسب فناوری هسته ای تشویق خواهد کرد.

سفرهای پرزیدنت ترامپ، جرد کوشنر داماد و مشاور امنیت ملی، و ریک پری وزیر انرژی دولت او به ریاض و امضای قراردادهای میلیاردی، موضع ولیعهد سعودی را تقویت کردند.

محمد بن سلمان قرار است ماه آینده به امریکا سفر کند دولت او به وستینگهاوس مهلت داده است تا آن زمان تکلیف قرار داد هسته ای را مشخص سازد. به وستینگهاوس و شرکت کره جنوبی که عضو کنسرسیوم اند مهلت داده شده که اگر هرچه زودتر قرارداد را نهائی نسازند ریاض با روسیه و چین وارد معامله می شود و به خرید نیروگاهها از آنها اقدام می کند. وستینگهاوس که در آستانه ورشکستگی است به امضای چنان قرار دادی نیاز مبرم دارد.

فروش نیروگاه هسته ای به ریاض ، مخالفان و موافقان گسترده ای در آمریکا دارد مخالفان با تاکید بر سیاست منع گسترش، می گویند آمریکا از آن پس نخواهد توانست سایر کشورهای منطقه ناآرام خاور میانه را از وسوسه دستیابی به فناوری پیشرفته هسته ای و تاسیس نیروگاه تولید اورانیوم بازدارد.

موافقان اما، می گویند چنانچه آمریکا به ریاض نیروگاه هسته ای ندهد سایر کشورها پا پیش می گذارند و اقدام به فروش می کنند..

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG