لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

دیدگاه| ناپدید شدن خاشقجی می‌تواند روی برنامه ترامپ برای فشار بر ایران تاثیر بگذارد


مقاله ای از دیوید سنگر در نیویورک تایمز

مقام های کاخ سفید نگران هستند که قتل جمال خاشقجی و توضیح متفاوت عربستان سعودی از سرنوشت او، رویارویی با ایران را از مسیر اصلی خارج کرده و برنامه ها برای استفاده از کمک سعودی ها در پرهیز از اختلال در بازار نفت را به خطر بیاندازد.

مقام ها می گویند این معضل در لحظه ای تعیین کننده برای دولت ترامپ رخ می دهد، در حالی که آمریکا در انتظار اعمال دوباره تحریم های شدید در ۱۳ آبان با هدف قطع کامل صادرات نفت ایران است.

دولت ترامپ برای موفقیت طرح خود، بر روی روابطش با ریاض حساب می کرد تا جریان نفت در بازار بدون افزایش چشمگیری در قیمت ها ادامه داشته باشد و بر سر سیاست جدیدی برای مهار ایران در خلیج فارس همکاری هایی صورت بگیرد.

اگر این طرح به دقت هماهنگ شده به پیش برود، سعودی ها به احتمال زیاد شاهد افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی شان دقیقا در لحظه ای خواهند بود که کنگره آمریکا از ضرورت مجازات آل سعود بر سر پرونده خاشقجی حرف می زند. این یکی از دلایلی بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی چند ساعت، برای دیدار با پادشاه و ولیعهد عربستان روز سه شنبه به ریاض رفت.

مقام های کاخ سفید می گویند بخشی از مشکل این است: در حالی که پرزیدنت ترامپ و آقای پمپئو می کوشند ایران را قلدر منطقه معرفی کنند، عربستان سعودی به یک متحد بی رحم می ماند که کارزار نظامی مرگباری را در یمن رهبری می کند.

ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی، که برای چند رئیس جمهوری جمهوریخواه کار کرده است، می گوید: «ترفند حساسی است، اگر بتوانید کشوری را تحریم کنید که همزمان شریک تان است. کار ساده ای نیست که وقتی سعودی ها به اعمال هولناکی علیه ژورنالیست ها و مخالفان دست می زنند و بر سر کودکان در یمن بمب می ریزد، تمرکز را بر رفتار ایران حفظ کنید.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG