لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

دیدگاه| سعودی‌ها را پاسخگو کنید، اما به ایران در یمن هم بی‌اعتنا نباشید


یادداشتی در وبسایت فاکس نیوز از سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو

پس از قتل فجیع جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست، به دست عوامل سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه در ماه اکتبر، مجلس سنا به درستی روابط ایالات متحده با عربستان سعودی از جمله نقش آمریکا در ائتلاف تحت رهبری سعودی در مناقشه یمن را بررسی می کند. با این وجود، به مسئولیت مستقیم ایران در رنج، خشونت و تراژدی در یمن توجه کافی نشده است.

بحران انسانی در یمن حیرت آور است. مناقشه جاری میان دولت مشروع تحت حمایت سعودی و شورشیان حوثی مورد حمایت ایران بیش از ۵۷۰۰ کشته بر جای گذاشته، نیمی از جمعیت ۲۸ میلیونی یمن را در آستانه قحطی قرار داده و ۲.۳ میلیون یمنی را آواره کرده است.

ایران در یمن مانند سوریه بی اعتنا به زندگی بی‌گناهان، بی‌رحمانه در پی استیلای مخرب خود است. رژیم ایران از انتقال تسلیحات، آموزش و تروریست‌های وابسته برای توانمند کردن شورشیان حوثی استفاده کرده، غیرنظامیان یمنی را ترسانده، امنیت عربستان سعودی و امارات متحده عربی را تضعیف کرده، و امنیت ملی آمریکا را در منطقه به چالش کشیده است.

شورشیان حوثی با استفاده از تسلیحات پیشرفته تامین شده از سوی ایران بیش از صد موشک بالستیک به شهرهای عربستان شلیک کرده اند، پهپادهای حامل مواد منفجره را علیه اهداف غیرنظامی سعودی به کار گرفته اند،‌ و در آبراه‌های بازرگانی قایق های حامل مواد منفجره و موشک های ضدکشتی مستقر کرده‌اند.

شورشیان حوثی مورد حمایت ایران همچنین هزاران یمنی را بازداشت کرده و ظاهرا بسیاری را تحت شکنجه های شدید قرار داده اند.

تلاش های کنگره برای محدود کردن یا پایان دادن به همکاری آمریکا با ائتلاف به رهبری سعودی ها در یمن خطر جسورتر شدن ایران و افزایش مصائب مردم یمن را در پی دارد.

من قویا از یک پایان سیاسی زودهنگام برای مناقشه یمن استقبال می کنیم، زیرا گذشت زمان به سود مردم یمن نیست. با این وجود، هر مذاکراتی که به مشارکت حوثی ها در دولت آینده یمن بیانجامد، رابطه امنیتی ایران و یمن را رسمیت بخشیده و به منافع امنیتی بلند مدت ما ضربه زده و به رژیم ایران انگیزه می دهد تا فارغ از مرگ و ویرانی ها به دیگر مناقشات در منطقه دامن بزند.

حتی اگر آتش بس هم محقق شود، تا رسیدن به خط پایان راهی طولانی داریم. احتمال دارد تروریست های «القاعده در شبه جزیره عربی» و «داعش» برای پیشبرد برنامه سیاسی شان با استفاده از حملات تروریستی از آتش بس سوء استفاده کنند. نیروهای آمریکا به همراه شرکای یمنی و اماراتی شان برای تضعیف شبکه های افراطی در یمن و در امان بودن آمریکا از حملات تروریستی سخت تلاش کرده اند. ما نمی توانیم در مبارزه علیه تروریسم عقب نشینی کنیم.

ایالات متحده حق دارد از عربستان سعودی برای قتل وحشیانه خاشقجی حساب بکشد، ما همچنین باید به طور مستقیم با نقش محوری ایران در دامن زدن به مناقشه یمن روبرو شویم. کوتاهی در این باره خطر جنگ، سرکوب و مشقت بیشتر در منطقه را در بلندمدت به همراه دارد. حل مناقشه یمن مستلزم نه تنها پایان دادن به همدستی ایران و عربستان در تراژدی انسانی آن کشور، بلکه برچیدن جای پای ایران در یمن و قابلیت اش برای برهم زدن ثبات در شبه جزیره عربی است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG