لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

واکنش وزارت خارجه آمریکا به شایعه مرگ ولیعهد عربستان در رسانه‌های جمهوری اسلامی


روزنامه روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی ضمن طرح شایعه مرگ ولیعهد عربستان به نقل از رسانه های وابسته به ایران، واکنش وزارت خارجه آمریکا را به این شایعه اعلام کرد.

در این گزارش آمده است: محمد بن سلمان، ولیعهد فعال ۳۲ ساله عربستان سعودی، اصلاح طلبی است که به نظر بعضی کارشناسان امنیتی بیش از هر فرد دیگری در جهان تحت حفاظت قرار دارد.

حال بنا بر گزارش ها او مرده است. فقط مشکل این گزارش ها این است که تمام منابع مشکوکی که از کشته شدن ولیعهد عربستان سعودی خبر می دهند، به ایران برمی گردد.

مقام های آمریکایی و تحلیلگران غیر دولتی می گویند ادعاها در این باره در رسانه های عربی را نباید زیاد جدی گرفت، زیرا محتوای خبر می تواند بخشی از کارزار تبلیغاتی ایران برای ارائه تصویری حاکی از بی ثباتی در ریاض باشد.

بعضی رسانه های خبری عرب در پی تیراندازی شدید ماه گذشته در نزدیکی کاخ سلطنتی در ریاض بی امان درباره وضعیت شاهزاده محمد گمانه زنی می کردند.

بعضی تئوری های توطئه درباره تیراندازی ۱۲ آوریل در واقع از وقوع یک کودتا توسط دیگر شاهزاده های سعودی برای سرنگونی ملک سلمان، پدر شاهزاده محمد، خبر می داد. در حالی که رسانه های رسمی سعودی آن را تلاشی برای ساقط کردن یک پهباد بر فراز کاخ سلطنتی عنوان کردند.

وزارت خارجه آمریکا این ادعاها را تخیلی توصیف کرد. یک مقام وزارت خارجه گفت منبع خبری چند رسانه عربی شایعاتی است که احتمالا منابع ایرانی بر سر زبان ها انداخته اند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه، خودش به تازگی با شاهزاده محمد بن سلمان تماس داشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG