لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

آمریکا ۶٠ میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی می فروشد


آمریکا ۶٠ میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی می فروشد
آمریکا ۶٠ میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی می فروشد

ایالات متحده آمریکا می گوید بزرگترین معامله تسلیحاتی را که تاکنون داشته است انجام می دهد، و موافقت کرده است بالغ بر ۶٠ میلیارد دلار جت های جنگنده، هلیکوپترهای تهاجمی و تسلیحات دیگر به عربستان سعودی بفروشد.

آندرو شاپیرو، مقام وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت قرار است این معامله طی ١۵ تا ٢٠ سال آینده صورت گیرد. بر اساس قرار داد آمریکا ٨۴ فروند جت جنگنده جدید اف - ١۵ به متحد خاورمیانه ای خود می فروشد و ٧٠ فروند جت مستعمل آنرا نوسازی می کند.

این معامله همچنین ١٧٨هلیکوپتر، از جمله آپاچی، بلک هاوکز و لیتل برد، و نیز موشک های پیشرفته، بمب، رادار و دیگر تجهیزات نظامی را شامل می شود.

شاپیرو می گوید قرار داد از «هدف های امنیتی گسترده تر» آمریکا در خلیج فارس حمایت می کند. همچنین به سعودی ها در تامین «نیازهای امنیتی مشروع آنها» کمک خواهد کرد.

تحلیلگران می گویند معامله تسلیحاتی باید بعنوان عامل بازدارنده ای در برابر افزایش قدرت نظامی ایران عمل کند.

دولت اوباما گفت پس از بررسی نیازهای امنیتی عربستان سعودی و این نتیجه گیری که معامله برتری نظامی اسراییل در خاورمیانه را کاهش نخواهد داد، تصمیم گرفت آنرا تصویب کند.

مقامات اسراییل اغلب ابراز نگرانی کرده اند که فروش های نظامی آمریکا در منطقه ممکن است امنیت آنرا بخطر بیاندازد. با این حال، خبرگزاری های گوناگون می گویند اسراییلی ها از معامله با عربستان سعودی ناراحت نیستند.

کنگره امریکا ٣٠ روز، تا ٢٠ نوامبر، فرصت دارد فروش را متوقف سازد، هرچند مقامات می گویند معتقد نیستند که چنین کند.

XS
SM
MD
LG