لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

بلومبرگ: امکان دارد آمریکا به عربستان اجازه غنی ‌سازی اورانیم بدهد


پرزیدنت ترامپ و ولیعهد عربستان سعودی

منابع آگاه می گویند دولت ترامپ، عربستان سعودی را تشویق می کند که پیشنهاد شرکت «وستینگهاوس الکتریک» و دیگر شرکت های آمریکایی را برای ساخت رآکتورهای هسته ای در آن کشور در نظر بگیرد. به گفته این منابع، کاخ سفید ممکن است به عربستان اجازه غنی سازی اورانیوم هم بدهد.

بلومبرگ نوشت: دو منبع آگاه می گویند ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، این ماه طی سفر به عربستان سعودی این پروژه ها را به بحث گذاشته بود.

در توافق های قبلی آمریکا غنی سازی و بازپردازش اورانیوم منع شده و همین منع استفاده از تکنولوژی آمریکایی در پروژه های هسته ای سعودی ها باعث بی نتیجه ماندن این پروژه در دولت اوباما شده بود. اکنون دولت ترامپ تسهیل این مقررات را به عنوان راهی برای کمک به وستینگهاوس و دیگر شرکت ها برای عقد قرارداد با سعودی ها می سنجد.

دو مقام دولت آمریکا می گویند جلسه ی بررسی جزییات توافق همکاری هسته ای موسوم به «توافق ۱۲۳» به عنوان بخشی از «قانون انرژی اتمی آمریکا» چهارشنبه در کاخ سفید برگزار می شود.

موفقیت در این باره عمل به وعده انتخاباتی پرزیدنت ترامپ مبنی بر احیای صنایع هسته ای آمریکا و کمک به شرکت های آمریکایی در مقابل رقبای روسی و چینی خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG