لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

مجلس نمایندگان آمریکا با هدف قراردادن اردوغان، طرح تحریم‌های ترکیه را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا به طرحی که تحریم‌هایی گزنده علیه ترکیه در نظر گرفته رای مثبت داد. این طرح تحریم‌هایی فلج‌کننده علیه اقتصاد ترکیه و همچنین شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نظر گرفته است.

مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه سه‌شنبه هفتم آبان همچنین به طرحی دیگر رای داد که در آن از دولت آمریکا خواسته می‌شود نسل‌کشی ارامنه توسط ترکیه را به رسمیت بشناسد. این طرح غیرالزام‌آور است.

طرح تحریم‌های ترکیه که از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده، از پرزیدنت ترامپ می‌خواهد علیه ترکیه و مقامات آن کشور به دلیل حمله به شمال سوریه و کردهای متحد آمریکا تحریم‌هایی را وضع کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قطعنامه با حمایت نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات و با ۴۰۳ رای موافق در مقابل تنها ۱۶ رای مخالفت به تصویب رسید.

وبسایت هیل هم درگزارشی اعلام کرد با وجود رای اکثریت قاطع مجلس نمایندگان به قطعنامه تحریم، تلاش برای اعمال تحریم های جدید علیه ترکیه ممکن است در سنا متوقف شود؛ چرا که میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا خواستار کاستن از فشار برای تحریم ترکیه که عضو ناتو است، شده بود.

قطعنامه علیه نسل کشی ارامنه توسط ترکیه

همچنین ۴۰۵ نماینده کنگره آمریکا به قطعنامه غیرالزام آوری رای دادند که از دولت آمریکا می‌خواهد تا نسل کشی ارامنه در ترکیه را به رسمیت بشناسد.

نسل کشی ارامنه به کشتار حدود یک و نیم میلیون ارمنی که گفته می‌شود توسط ترک‌های عثمانی از سال ۱۹۱۵ و در خلال جنگ جهانی اول به قتل رسیده‌اند اطلاق می‌شود.

دولت ترکیه اما اتهام نسل کشی را رد می‌کند و می‌گوید کشته شدگان، قربانیان جنگ داخلی و ناآرامی بودند، و در آمار کشته شدگان نیز اغراق شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ ماه گذشته در پی خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و حمله نیروهای ترکیه به این مناطق، چند مقام دولتی و وزارتخانه ترکیه را تحریم کرد، اما با موافقت ترکیه برای آتش بس در آن مناطق، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که تحریم‌های ترکیه را لغو می کند.

اکثریت نمایندگان کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مخالف خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG