لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

آمریکا و شش کشور عربی بزرگترین تحریم مشترک علیه سپاه پاسداران و حزب الله را اجرا کردند


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد «مرکز هدف‌گیری حمایت مالی تروریست» که از با حضور چندین کشور عربی تشکیل شده، تمامی بانک‌ها، شبکه‌ها و اشخاص حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

این بیانیه که روز چهارشنبه هشتم آبان منتشر شد، می‌گوید هفت گروه عضو مرکز هدف‌گیری حمایت مالی تروریست در اقدامی مشترک ۲۵ هدف مرتبط با شبکه حامی تروریسم ایران در منطقه را در فهرست تحریم‌ها قرار دادند.

«مرکز هدف‌گیری حمایت مالی تروریسم» از ایالات متحده آمریکا به همراه بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تشکیل شده است.

این بیانیه می‌گوید این «بزرگترین طرح تحریم‌های مشترک» این گروه تا به امروز است و شبکه مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش حزب‌الله و همچنین نیروهای مقاومت بسیج را دربر می‌گیرد.

استیون منوشن‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه گفت: این اقدام مرکز هدف‌گیری حمایت مالی تروریست مقارن با حضور من در خاورمیانه است که مشغول دیدار با همتایان خود در منطقه برای افزایش مقابله با حمایت مالی از تروریسم هستم.

آقای منوشن افزود: مرکز هدف‌گیری حمایت مالی تروریست در ۲۱ ماه مه ۲۰۱۷ (۳۱ اردیبهشت ۹۶) زیر رهبری پرزیدنت ترامپ و در جریان سفر تاریخی‌اش به عربستان سعودی، تشکیل شد که هدف آن مقابله با هرگونه حمایت مالی از ترور و تروریسم است.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت: اعضای این گروه در مورد رفتار‌های برهم‌زننده هماهنگی کرده، اطلاعات مالی را میان اعضا هم‌رسان می‌کنند و به کشورهای عضو کمک می‌کنند تا توان خود در فعالیت‌های علیه امنیت ملی کشورهای عضو را بالا ببرند.

این بیانیه می‌گوید از ۲۵ هدفی که تحریم شده‌اند، ۲۱ هدف مرتبط با اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با شبکه گسترده نیروی مقاومت بسیج است و چهار هدف مرتبط با حزب‌الله و و فعالیت‌ها بانکی و مالی آن در عراق است.

دولت آمریکا رژیم ایران را در صدر حامیان دولتی تروریسم در جهان می‌داند و می‌گوید با ادامه رفتارهای بی‌ثبات کننده و حمایت از گروه‌های نیابتی تروریستی خود، امنیت منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG