لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

تحریم نفتی ایران باعث ایجاد صف در پمپ بنزین‌های دمشق شده است


تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، بر برخی متحدان ایران اثر گذاشته است. از جمله در دمشق، رانندگان برای دریافت چند لیتر گازوئیل مجبور به انتظار کشیدن در صف‌های چند کیلومتری هستند.

به گزارش بلومبرگ، پس از متوقف شدن صادرات نفت ایران به سوریه، رانندگان برای دریافت گازوئیل مجبور به انتظار در صف‌هایی به طول چندکیلومتر هستند.

به دنبال کمبود بنزین و مواد نفتی، دولت سوریه محدودیتی وضع کرده که براساس آن هر خودرو در طول ۴۸ ساعت تنها می‌تواند ۲۰ لیتر بنزین خریداری کند. مسئله‌ای که باعث ایجاد صف‌های طولانی در بپمپ بنزین‌های این کشور شده است.

سوریه روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت مصرف می‌کند، اما میزان تولید این کشور تنها ۲۴هزار بشکه در روز است. رئیس شرکت توزیع نفت سوریه گفته است که این کشور ماهانه بین ۲ تا ۳ میلیون بشکه نفت از ایران خرید می‌کرد، اما از زمان آغاز تحریم‌های آمریکا در ماه اکتبر (پاییز سال گذشته) حتی یک محموله نفتی هم وارد سوریه نشده است.

ایالات متحده سال گذشته از توافق هسته‌‌ای میان غرب و ایران خارج شد. واشنگتن می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد. از جمله تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران. دولت آمریکا به دنبال آن است که میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG