لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

«ماریا شاراپوا» همکاری خود با سازمان ملل متحد را از سر می گیرد


ماریا شاراپوا
ماریا شاراپوا

«ماریا شاراپوا» تنیسور نامدار روسی پس از پایان دوران محرومیت ورزشی، بار دیگر همکاری خود با سازمان ملل متحد را از سر می گیرد و بعنوان سفیر حسن نیت این نهاد بین المللی فعالیت خواهد کرد.

ماریا شاراپوا که ستاره مشهور تنیس حرفه ای است، ماه مارس گذشته به دلیل عدم شرکت در آزمایش دوپینگ و استفاده از داروهای غیرمجاز، از طرف فدراسیون جهانی تنیس به مدت دو سال از شرکت در کلیه رقابت‌های این رشته ورزشی منع شد.

پس از اعلام محرومیت ماریا شاراپوا، سازمان ملل متحد هم همکاری با این ورزشکار محبوب را به حالت تعلیق درآورد و او را از فهرست سفرای حسن نیت این سازمان خارج کرد.

ماریا شاراپوا
ماریا شاراپوا

ماریا شاراپوا از ۹ سال پیش در چهارچوب برنامه های توسعه پایدار همکاری خود با سارمان ملل متحد را آغاز کرد و فعالیت های ارزنده ای در این رابطه انجام داده است.

یکی از مهمترین پروژه هایی که این تنیسور مطرح در آن مشارکت داشته، کمک به قربانیان حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل در اوکراین است، او بارها به این مناطق سفر کرد و کمک های مالی قابل توجهی را در اختیار کودکان معلول و نیازمند این نواحی قرار داد.

خانواده شاراپوا در شهر گومل در بلاروس زندگی می کردند و پس از حادثه چرنوبیل مانند هزاران نفر از شهروندان دیگر، مجبور به ترک خانه خود شدند. آنها مدتی ساکن سیبری بودند و در نهایت به شهر سوچی در شرق روسیه مهاجرت کردند.​

ماریا زمانی که هفت سال داشت همراه با خانواده به آمریکا مهاجرت کرد و سالهاست که در شهر میامی در ایالت فلوریدا زندگی می کند.

ماریا شاراپوا
ماریا شاراپوا

او بارها اعلام کرده علاقه زیادی به فرهنگ، پیشینه و زادگاهش دارد و برای کمک به قربانیان این حادثه تلخ از هیچ تلاش فروگذار نخواهد کرد.

این تنیسور روسی پس از محرومیت از شرکت در رقابتهای تنیس، به دادگاه حکمیت ورزش جهان شکایت کرد، او ادعا کرد که دارویی که مصرف کرده جنبه پزشکی داشته و او به دلیل نارسایی قلبی سالهاست که از «ملدونیوم» استفاده می کند، این دارو در فهرست ممنوعه فدراسیون جهانی تنیس قرار دارد.

دادگاه حکمیت ورزش که مقرش در لوزان سویئیس است در نهایت محرومیت ماریا شاراپوا را به پانزده ماه کاهش داد و او از ماه آوریل به میادین ورزشی باز می گردد.

ماریا شاراپوا
ماریا شاراپوا

سازمان ملل متحد با اشاره به کاهش محرومیت این تنیسور روسی، از آغاز فعالیت های دوباره او بعنوان سفیر حسن نیت این نهاد بین المللی خبر داد.

به این ترتیب ماریا شاراپوای بیست و نه ساله بزودی همکاری خود با سازمان ملل متحد را از سر خواهد گرفت و در چهارچوب برنامه های توسعه پایدار به کشورهای مخلتف سفر می کند.

ماریا شاراپوا از محبوب ترین تنیسورهای رقابت‌های حرفه ای زنان است و طرفداران زیادی در گوشه و کنار جهان دارد. او برنده هر چهار گرانداسلم بزرگ این رشته شده و افتخارات فراوانی در کارنامه ورزشی خود دارد.

ماریا شاراپوا
ماریا شاراپوا

ماریا شاراپوا فعالیت های جانبی زیادی هم در صنعت مد و فشن دارد و با بسیاری از طرحان مشهور و مارک های معروف همکاری دارد. او بارها باز سوی نشریات مختلف بعنوان جذاب ترین و زیباترین ورزشکار زن جهان انتخاب شده و درآمدی سالانه او بیش از ۱۸ میلیون دلار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG