لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

خلبانان آمریکایی و روس، رکورد پرواز با بالن بر فراز اقیانوس آرام را شکستند


عکس تزئینی است
عکس تزئینی است

بالون تروی بردلی و لئونید تیوختیائف، خلبانان آمریکایی و روس روز شنبه در شش و نیم کیلومتری ساحل باهاکالیفرنیا روی آب فرود آمد. این دو خلبان کارکشته برغم برنامه قبلی و به دلایل ایمنی تصمیم گرفتند بجای خشکی روی آب فرود بیایند.

ده ها تن از هواداران و علاقمندانی که در مرکز کنترل شهر آلباکورکی ایالت نیومکزیکو گردآمده بودند، تنها پس از آنکه خلبانان خبر سلامتی شان را از روی عرشه یک قایق ماهیگیری به مرکز دادند، بطری های شامپاین را باز کردند.

لئونید تیوختیائف می گوید مهمتر از هر چیز آنست که سفر را به سلامت به پایان برده اند»:مهمترین قسمت این سفر لحظه ای بود که پایمان را روی این قایق گذاشتیم. اما در طول پرواز لحظات پرهیجان زیادی داشتیم.»

سفر این دو خلبان اما علاوه بر لحظه های پر هیجان دستاورد دیگری نیز داشت .گروه موسوم به «دو عقاب» و کنترل کنندگان برنامه پروازشان موفق شدند رکورد پیشین هشت هزار و ۳۸۳ کیلومتری مسافت پرواز بر فراز اقیانوس آرام را که از سال ۱۹۸۱ دست نخورده باقی مانده بود بشکنند. آنها توانستند علاوه بر رکورد مسافت، رکورد زمانی ۱۳۷ساعت پرواز بی وقفه با بالون بر فراز اقیانوس آرام را که در سال ۱۹۷۸میلادی به ثبت رسیده بود را هم بشکنند.

تروی بردلی و لئونید تیوختیائف از یکشنبه پیش که بالونشان را در ژاپن به پرواز درآوردند تا روز شنبه که در آبهای سواحل باها فرود آمدند، ۱۰ هزار و ۶۹۶ کیلومتر را در شش روز و ۱۶ ساعت و ۳۸ دقیقه طی کردند.

XS
SM
MD
LG