لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

واکنش وزارت دفاع آمریکا به آزمایش موشک جدید روسی؛ ناچاریم پاسخ دهیم


وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون
وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون

ایالات متحده دو روز بعد از آزمایش موشکی روسیه، اعلام کرد به آن پاسخ خواهد داد.

سرهنگ میشل بالدانزا از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: ایالات متحده در پاسخ به آزمایش موشک جدید و مافوق صوت روسیه موسوم به آوانگارد، تحقیقات برای ساخت موشک های مافوق صوت و همچنین سپر دفاعی در مقابل چنین موشک هایی را سرعت می بخشد.

وی روز جمعه به صدای آمریکا گفت: آنهایی که تصمیم گرفتند موشک های مافوق صوت را مسلح کنند، قابلیت جنگی نامتعارفی به وجود آورده اند که ما ناچاریم به آن پاسخ دهیم.

دو روز پیش، مسکو مدعی شد یک سیستم موشکی مافوق صوت را با موفقیت آزمایش کرده است و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ادعا کرد که شبکه‌های دفاع ضدموشکی فعلی توان مقابله با این موشک جدید را ندارند.

آزمایش اخیر موشکی روسیه، یک ماه بعد از خروج ایالات متحده از پیمان «توسعه و کاربرد سیستم موشکی مغایر با پیمان منع موشک های هسته‌ای میان برد» یا «آی ان اف» است.

این پیمان در زمان جنگ سرد بین میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی (سابق) و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ امضا شد و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده حدود دو ماه پیش گفت که واشنگتن قصد خروج از این پیمان را دارد، چون روسیه با توسعه موشک های میان برد جدید «نواتور» این پیمان را زیر پا گذاشته است.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه گفت روسیه اولین کشوری است که این سلاح را تولید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG