لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

نیویورک تایمز: آمریکا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای، فعالان سایبری روسی را هدف قرار داده است


انتخابات میان‌دوره ای دو هفته دیگر برگزار می شود.
انتخابات میان‌دوره ای دو هفته دیگر برگزار می شود.

«فرماندهی سایبری آمریکا» واحد جنگ سایبری وزارت دفاع، پیشاپیش برگزاری انتخابات میان‌دوره ای ۶ نوامبر با فرستادن پیامهای مستقیم، افراد روسی را هدف قرار داده است که می خواهند با ارسال اطلاعات نادرست و تفرقه برانگیز، فضای انتخاباتی آمریکا را به شایعه های نادرست آلوده سازند.

روزنامه نیویورک تایمز هدف این اقدام فرماندهی سایبری را محافظت از انتخابات قلمداد کرده است.

به گزارش این روزنامه، دولت آمریکا فرد یا گروه خاصی را به صورت مستقیم در این باره مورد تهدید قرار نمی دهد، اما تحریمهای پیشین علیه ماموران عملیاتی روسی و صدور احکام جلب برای آنان از سوی دادستانی کل آمریکا ممکن است دست اندرکاران عملیات سایبری در روسیه را از ترس تحریمها به تامل وادارد، چون می دانند که همه آنها را آمریکا شناسائی می کند.

به گزارش نیویورک تایمز دستگاههای اطلاعاتی آمریکا به این جمع بندی رسیده اند که واحدهای مورد حمایت ریاست جمهوری روسیه در سال ۲۰۱۶ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله و تلاش کردند از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه حمایت کنند.

دونالد ترامپ هر نوع تبانی ستاد انتخابی خود با روسیه را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ رد کرده است.

مسکو نیز بارها این اتهام را رد کرده است، در حالی که دستگاههای اطلاعاتی برآنند که روسیه هنوز هم تهدیدی متوجه انتخابات آمریکا است.

روز جمعه، دولت آمریکا یک زن روسی ۴۴ ساله را به تلاش در مداخله در انتخابات ماه نوامبر متهم کرد. «النا الکسیونا خوسیاینووا» نخستین کسی است که به تلاش در مداخله در انتخابات ماه آینده در آمریکا متهم می شود.

وی در تامین مالی برنامه مورد حمایت کرملین در پیشبرد «جنگ اطلاعاتی» علیه آمریکا و اخلال در انتخابات این کشور نقش کلیدی داشته است.

پیشتر، از سوی دادستانی کل فدرال آمریکا برای چندین نفر از شهروندان و نهادهای روسی و از جمله ۱۲ مامور اطلاعاتی آن کشور به اتهام مداخله در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ حکم جلب صادر شده است.

نیویورک تایمز می افزاید هر چند این اقدام آمریکا تا حدی مداخله روسیه در انتخابات پیش رو را محدود می سازد اما برای جلوگیری از اقدامهای مسکو در ورای مساله انتخابات، و از جمله اختلال در شبکه های برق آمریکا یا سایر هدفهای استراتژیک کافی نیست.

خبرگزاری رویترز که این گزارش نیویورک تایمز را منتشر کرده، می گوید نمی تواند صحت مطالب آن را تایید کند؛ به مقامهای پنتاگون هم دسترسی پیدا نکرده است تا نظر آنها را جویا شود.

رویترز همچنین از اعزام تیمهای سایبری از سوی فرماندهی سایبری آمریکا به اروپا با هدف محافظت از انتخابات در آن قاره در برابر مداخلات روسیه خبر داده است.

در حال حاضر جان بولتون در مسکو در حال گفتگو با مقامهای روسیه است و روز دوشنبه به مقامهای کشور میزبان اطلاع داد که مداخله آنها در انتخابات آمریکا موجب جو بی‌اعتمادی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG