لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

دفاع سناتور رند پال از دیدار ترامپ-پوتین؛ کار درستی بود


جلسه دوجانبه روسای جمهوری آمریکا و روسیه
جلسه دوجانبه روسای جمهوری آمریکا و روسیه

یادداشتی در نشریه پولیتیکو از سناتور رند پال، عضو کمیته روابط خارجی سنا از ایالت کنتاکی

سیاست خارجی امری دشوار است و طیف های فراوانی دارد. آن ها که به آن به عنوان رقابت ورزشی نگاه می کنند به امنیت و سیاست ما لطمه می زنند.

سیاسی کاری با امور بین الملل یک بازی خطرناک است، اما بسیاری در واشنگتن از این بازی دست نکشیده و فراموش کرده اند بخش حیاتی تامین امنیت آمریکا پرهیز از جنگ از طریق دیپلماسی محکم و مداوم است. یکی از خواسته هایشان اصرار بر این است که با دشمنان مان در صحنه جهانی آشکارا دیدار و گفتگو نکنیم.

من مخالفم. دیالوگ خصوصا وقتی پای جان میلیون ها نفر در برابر کشوری مسلح به جنگ افزار هسته ای در میان است، اهمیت دارد. از این رو من از پرزیدنت ترامپ برای سرزنش متحدان مان در ناتو و برای ملاقات با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تقدیر می کنم. ما باید به چنین خودآزمایی ها و دیالوگ هایی بیشتر بپردازیم.

واشنگتن و مسکو حتی در اوج بحران موشکی کوبا روابط دیپلماتیک و ارتباطات مداوم داشتند.

متاسفانه طی بیش از دو سال گذشته بعضی به جنونی دامن زده اند که ارتباط ها و ملاقات های عادی با روسیه فلج شده است و اگر کسی صرفا بخواهد دیدارهای مرسوم با مقام های روسی در کنگره داشته باشد به «تبانی» متهم می شود.

این فضای تخاصم یک خلاء در مبادلات فرهنگی، آموزشی و پارلمانی به وجود آورده است و مقام های منتخب از واشنگتن و مسکو در یک فهرست به اصطلاح ممنوعه قرار گرفته اند.

ما باید راهی برای حفظ متحدان تاریخی مان پیدا کنیم، ضمن این که بدانیم تهدید روسیه با گسترش ناتو پاسخ مساله نیست.

البته مبنای تصمیم گیری ما نباید خشنودی یا ناخشنودی روسیه باشد. اما باید دست کم تاثیر اقدامات مان را پیش از عمل به آن ها بدانیم.

لزومی ندارد روسیه را دوست خود بدانیم. اما ما همپوشانی هایی در منافع مان در سوریه، تروریسم اسلامی و انرژی داریم که مستلزم برخورداری از دیالوگ و روابطی باز است.

من از پرزیدنت ترامپ سپاسگزارم که یک بار دیگر بر خلاف گفته های نخبگان سیاسی در واشنگتن عمل کرده تا خطوط ارتباطی با مسکو را باز نگاه دارد.

من طی چند هفته آینده برای بحث درباره زمینه های مشترک همکاری دو کشور به روسیه خواهم رفت تا کمک کنم از تشدید غیرضروری تنش پرهیز شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG