لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

ادامه نقض توافقنامه های مینسک


اقدامات روسیه و جدائی خواهان طرفدار آن در شرق اوکراین، همچنان از اجرای توافقنامه مینسک بین روسیه و اوکراین جلوگیری می کند. توافقنامه از جمله می خواهد آتش بس برقرار شود و تجهیزات سنگین از خط مقدم مناقشه بیرون برده شوند.

اخیرا، جدائی خواهانی که روسیه از آنها پشتیبانی می کند، به روستای پیسکی، نزدیک شهر دونتسک، حمله کردند. در آنجا ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا از یک پاسگاه بازرسی می کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حمله را که در آن بالغ بر هفت سرباز اوکراینی مجروح شدند و ناطران را به خطر انداخت، محکوم کرد. او گفت گفتار و کردار روسیه و جدائی خواهان باهم جور در نمی آید، حالتی که توافقنامه مینسک و ثبات در منطقه را تهدید می کند.

سخنگو گفت روسیه و جدائی خواهان مدعی هستند آتش بس را رعایت می کنند، اما واقعیت این است که آن را بطور منظم نقض می کنند. و از خط آتش بس فراتر می روند، از جمله حملات اخیر به یک ناحیه مهم در شمال لوهانسک.

ویکتوریا نولاند، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور اروپا اخیرا در توضیحاتی در کنگره گفت جهان نیاز دارد در روزهای آینده برقراری کامل آتش بس در تمام بخش های شرق اوکراین ، و نیز بیرون بردن تمام تسلیحات سنگین و توقف حرکت کاروان های بار بازرسی نشده را ببیند.

خانم نولاند گفت «ما در مورد روس ها بر اساس اعمالشان قضاوت خواهیم کرد، نه حرفهایشان. ایالات متحده آمریکا با شریکان بین المللی خود لغو تحریم ها را فقط زمانی آغاز خواهد کرد که توافقنامه های مینسک کاملا اجرا شود ... در غیر این صورت تحریم های بیشتری برقرار خواهد شد، و ما رایزنی با شریکان اروپایی خود را در مورد افزایش فشارهای تحریمی، اگر روسیه به دامن زدن به آتش در شرق و دیگر بخش های اوکراین ادامه دهد، آغاز کرده ایم.»

XS
SM
MD
LG