لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

آمریکا حمایت روسیه از جدائی خواهان را محکوم می کند


روز ۲۴ ژانویه، جدائی خواهانی که روسیه از آنها حمایت می کند به حمله بی رحمانه ای بر محله های غیر نظامی در ماریوپل، شهری آرام در ۲۵ کیلومتری خارج از خط آتش بس مینسک، دست زدند. آنها از سیستم های راکت انداز گِرَد و دیگر سلاح های پیشرفته استفاده کردند. ناظران سازمان امنیت و همکاری برای اروپا تائید کرده اند دستکم ۲۰ تن ، شامل زنان، کودکان و سالمندان کشته شدتد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده حمله جدائی خواهان حامی روسیه را بشدت محکوم می کند، و نکوهیده است که آنها این عمل و دیگر موارد نقض آشکار توافق میبنسک را که امضا کردند، برجسته می سازند.

حمله جدید جدائی خواهان نه فقط به ماریول بلکه به دبالت سویه، با کمک روسیه و تصمیم غیر مسئولانه و خطرناک مسکو در تجهیز دوباره جدائی خواهان در هفته های اخیر با صدها قطعه سلاح های پیشرفته، صورت گرفته است.

ینس اشتولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت ما برای چندین ماه شاهد حضور نیروهای روسیه در شرق اوکراین و نیز افزایش تجهیزات سنگین روسیه مانند تانک و سامانه های پیشرفته پدافند هوائی بوده ایم. سربازان روسیه در شرق اوکراین با سیستم های فرماندهی و کنترل، سییستم های دفاع هوائی با موشک های پبشرفته زمین به هوا و راکت اندازهای مضاعف از حملات پشتیبانی می کنند.

اشتولتنبرگ از روسیه خواست به حمایت سیاسی و نظامی از جدائی خواهان پایان دهد، بی ثبات کردن اوکراین را متوقف سازد و به تعهدات بین المللی احترام بگذارد.

جان کری گفت تعهدات روسیه به توافقنامه های آتش بس مینسک که امضا کرده ، بر اساس کردارهایش ، نه آنچه می گوید ارزیابی خواهد شد. آمریکا از روسیه می خواهد بی درتگ از حمایت از جدائی خواهان دست بردارد. مرز بین المللی با اوکراین را ببندد، و تمام تسلیحات را خارج کند. در غیر این صورت فشار آمریکا و جامعه بین المللی بر روسیه و جدائی خواهان افزایش خواهد یفت.

XS
SM
MD
LG