لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

وضع تحریم های بازرگانی بر کریمه


ایالات متحده آمریکا تحریم های اقتصادی سخت تری را بر شبه جزیره کریمه، در پی اشغال آن توسط روسیه، وضع کرده است. پرزیدنت اوباما با اعلام برقراری تحریم های اضافی بر رهبران جدایی خواه در کریمه و شرق اوکراین، دسته موتورسوارانی که خود را گرگ های شب می نامد، و دیگر حامیان جدایی خواهان ، در ادامه فشار بر روسیه به اروپا پیوست.

بویژه، پرزیدنت اوباما فرمانی امضا کرد که سرمایه گذاری در کریمه و تجارت با آن را ممنوع می سازد و دارایی های مردم یا نهادهای بازرگانی را که معلوم شود در منطقه فعال هستند یا به اصطلاح رهبران را یاری می دهند مسدود می کند.

آمریکا همچنین ۲۴ فرد و شرکت را که در قیام طرفداران روسیه در کریمه و در شرق اوکراین درگیر بودند هدف گرفت، عملی که راه ورود به آمریکا را بر آنها می بندد و دارایی هایی را که ممکن است در حوزه قضائیه آمریکا داشته باشند، مسدود می سازد.

پرزیدنت اوباما دربیانیه ای کتبی گفت مقصود فرمان اجرایی این است که موضع دولت را برای شرکت های آمریکایی که در منطقه فعالیت می کنند روشن سازد و بر این موضوع که ایالات متحده اشغال کریمه و الحاق آن توسط روسیه را قبول نخواهد کرد، بار دیگر تاکید بگذارد.

اقتصاد روسیه هم اینک زیر فشار پیامدهای ناشی از فرار سرمایه و کاهش ارزش برابری روبل قرار دارد که تا حدودی از کاهش قیمت های نفت، سوء مدیریت اقتصادی، تحریم های هماهنگ غرب و انزوای اقتصادی که مداخله نظامی در اوکراین موجب شد، ناشی می شود.

آمریکا بار دیگر از روسیه می خواهد به اشغال کریمه و تلاش برای الحاق آن پایان دهد، از حمایت از جدایی خواهان در شرق اوکراین دست بردارد، و به تعهدات خود بر اساس توافقنامه های مینسک عمل کند.

ایالات متحده برای پاسخ به رویدادها در اوکراین و حمایت از حاکمیت کشور و تمامیت ارضی آن، و نیز تلاش برای توسعه و اصلاحات دموکراتیک به همکاری نزدیک با متحدان و شریکان خود در اروپا و در سطح بین المللی ادامه خواهد داد.

لغو تحریم ها یا وضع تحریم های بیشتر، کاملا به اقدامات روسیه در اوکراین، از جمله در کریمه، بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG