لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

لزوم اجرای توافقنامه مینسک


حملات گسترده جدائی خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین، ایالات متحده آمریکا را عمیقا نگران کرده است. طی چند روز گذشته، گلوله باران های سنگین در دونتسک صورت گرفته است که با آتش بسی که روسیه، اوکراین و شورشیان با امضای توافقنامه هایی در مینسک در ۵ و ۱۹ سپتامبر با آن موافقت کردند، مغایر است.

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای نسبت به گزارش های متعدد، از جمله گزارش سازمان امنیت و همکاری در اروپا، که جدائی خواهان کاروان های بزرگ تسلیحات سنگین و تانک ها را به طرف خطوط مقدم مناقشه به حرکت در آورده اند، ابراز نگرانی کرد.

روز ۸ نوامبر، سازمان امنیت و همکاری در اروپا گزارش داد ناظران آن در دونتسک، کاروان های حامل صدها قبضه سلاح سنگین و تانک بدون مارک، و نیروهایی در اونیفورم های سبزرنگ بدون آرم را دیدند. پیش از آن، دولت کیف ادعا کرد مسکو سربازان و تانک ها را به کمک شورشیان می فرستد.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا «افزایش اخیر سربازان و تجهیزات روسیه در امتداد مرز شرقی اوکراین»را تائید کرد و گفت «روسیه همچنان به نادیده گرفتن توافقنامه های بین المللی و تصمیم به بی ثبات ساختن بیشتر اوکراین ادامه می دهد.»

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز ۱۰ نوامبر به خبرنگاران گفت به نظر می رسد جدائی خواهان طرفدار روسیه در منطقه دومباس « قصد دارند دستاوردهایی ورای خطوطی که در مینسک موافقت شد، کسب کنند.»

وی همچنین تاکید کرد «هیچ بهانه ای برای نقض جاری و آشکار پروتکل مینسک توسط روسیه و نایب هایش وجود ندارد.»

خانم ساکی در ادامه گفت « روسیه اگر به راستی به صلح در اوکراین متعهد باشد، دامن زدن به آتش را با ارسال تسلیحات جدید و حمایت از جدائی خواهان را متوقف نموده، تمام پرسنل نظامی و تجهیزات خود را از اوکراین خارج خواهد کرد، از نایب های خود خواهد ساخت نقض آتش بس را متوقف کنند، گروگان ها را آزاد سازند و مرز بین المللی را ببندند.»

XS
SM
MD
LG