لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

سوریه در مذاکرات اوباما و پوتین


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا،که تصمیم گرفته است شورشیان سوریه را مسلح سازد، با مذاکرات دشواری با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در این هفته روبرو خواهد بود.

مقامات کاخ سفید می گویند تصمیم «قطعی» و با دیدارهای اوباما با رهبران گروه هشتگانه کشورهای صنعتی در ایرلند شمالی تغییر نخواهد کرد.

افزایش کمک نظامی آمریکا به شورشیان سوریه پس از آن صورت می گیرد که دولت اوباما به این نتیجه رسید رژیم بشاراسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی اوباما ، روزجمعه به خبرنگاران گفت آمریکا شواهد زیادی از موارد متعدد کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه در اختیار دارد.

اما وزیر امورخارجه سوریه روزجمعه گفت اتهام آمریکا از گزارشی براساس اطلاعات نادرست ناشی می شود، و آنرا به عنوان «یک مشت دروغ» رد کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز جمعه در مکالمه ای تلفنی با همتای آمریکایی خود نظر مشابهی ابراز داشت و گفت «حقایق اتهامات آمریکا را تایید نمی کند.»

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت منافع آمریکا و روسیه ایجاب می کند وضع در سوریه تثبیت شود، و افزود دولت سوریه باید به محققان سازمان ملل متحد اجازه دهد وارد کشور شوند ، و روسیه باید از این کوشش حمایت کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت بدون تحقیق محلی، کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه نمی تواند مسلم شود. او گفت راه حل نظامی برای جنگ وجود ندارد وافرایش ارسال اسلحه برای هیچ کدام از دو طرف «مفید نخواهد بود.»

درجنگ دوساله سوریه بیش از 90 هزار تن کشته شده اند، هرچند بان کی مون گفت نشانه هایی در دست است که رقم کشته شدگان ممکن است بسیار بالاتر باشد.
XS
SM
MD
LG