لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

نقض آزادی مذهب در روسیه


در تئوری، هر شهروند روسی حق دارد «انفرادی، یا در اشتراک با دیگران، هر مذهبی داشته باشد و به آن عمل کند، یا به هیچ مذهبی پایبند نباشد." او همچنین می تواند «آزادانه مذهب یا باورهای دیگر را انتخاب و بر اساس آنها عمل کند." قانون اساسی روسیه، این حقوق را تضمین می کند، همچنین تبعیض یا محدود ساختن حقوق شهر وندان بر زمینه های مذهبی را ممنوع می سازد.

با این حال، به موجب قانون، مقامات ممکن است فعالیت یک انجمن مذهبی را به اتهام اخلال در نظم عمومی یا دخالت در «فعالیت های افراطی» ممنوع کنند. قوانین روسیه در مورد مذهب، مسیحیت، اسلام، یهودیت، و بودائیسم را چهار مذهب سنتی کشور تعریف می کند، اما همچنین موقعیت ویژه ای به کلیسای ارتودوکس روسیه می دهد.

بنا به گزارش آزادی مذهبی در سال ۲۰۱۴ میلادی که وزارت خارجه آمریکا اخیرا منتشر کرد، مطابق قانون، گروه های مذهبی که دولت روسیه تایید می کند، و دیگر گروه های مذهبی تثبیت شده یهودی–مسیحی، اکثرا به حال خود رها شدند.

اما در مورد گروه های مذهبی اقلیت چنین نبوده است، آنها لازم است خود را به ثبت برسانند، که روندی طاقت فرسا و پرهزینه است. نهادهای دولتی با کاربرد ابداعی قوانین مبهم در مورد افراطگرایی و تحریک به خشونت، اعضای مذاهب اقلیت را آزار می دهند و جریمه و مجازات می کنند، حتی تا آنجا پیش می روند که کتاب ها و نشریات مذهبی آنها را مصادره می کنند.

در حقیقت، قوانین علیه افراطگرایی برای ابطال ثبت گروه های مذهبی اقلیت، خودداری از ثبت برخی سازمان های مذهبی، و تحمیل محدودیت هایی که حقوق گروه های مذهبی اقلیت را نقض می کند، استفاده کرده اند. چنین محدودیت هایی آنها را از خرید زمین و ساختن نبایشگاه بازداشته است.

هر چند از یهودیت مشخصا به عنوان یکی از مذاهب سنتی روسیه نام برده می شود، لفاظی های ضدیهودی سیاستمداران و مقامات دولت، و نیز بیانیه های ضدیهودی در رسانه های تحت کنترل دولت، در سال گذشته افزایش یافت. آسیب رساندن به کنیسه ها، گورستان ها و مساجد نیز بیشتر شده است.

ایالات متحده آمریکا دولت روسیه را ترغیب می کند شهروندان را از حق عبادت، آنگونه که مناسب می بینند و قانون اساسی کشور صراحت دارد، برخوردار سازد.

جان کری وزیر خارجه گفت «حق آزادی مذهبی مشروط به داشتن پیروان زیاد نیست. اقلیت های مذهبی - و نیز کسانی که اعتقادی به مذهب ندارند - باید حقوقی مشابه با اکثریت های مذهبی داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG