لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

مایک پمپئو به همتای روس خود در مورد مداخله مسکو در انتخابات آمریکا هشدار داد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت ایالات متحده اجازه نمی دهد به انتخابات دموکراتیک آمریکا خدشه ای وارد شود.

آقای پمپئو روز سه شنبه ۱۹ بهمن در بخشی از سخنانش در این کنفرانس خبری که در وزارت خارجه ایالات متحده برگزار شد، گفت باید فعالیت های هسته ای راستی آزمایی شود.

آقای پمپئو گفت با همتای روس خود درباره کنترل تسلیحاتی و مداخله روسیه در امور داخلی آمریکا و انتخابات صحبت کرده است و به روشنی به او گفته است که چنین مداخله ای «غیرقابل پذیرش» است.

آقای پمپئو در مورد ونزوئلا نیز گفت آمریکا می خواهد از آرزوهای مردم ونزوئلا و خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا حمایت کند.

در مورد بازداشت شهروندان آمریکایی در روسیه، به گفته آقای پمپئو، اولویت دولت آمریکا و پرزیدنت ترامپ بازگرداندن کسانی است که در خارج نگه داشته شدند.

آقای پمپئو در بخش دیگری از کنفرانس خبری گفت امیدوار است کره شمالی به تعهدات خود برای غیرهسته ای شدن عمل کند.

او درباره پیمان کنترل تسلیحات استراتژیک بین روسیه و آمریکا نیز گفت این توافقی بود که سال ها پیش کشورها در آن شرکت کردند و تهدیدات سامانه های هسته ای آن زمان متفاوت بود و باید مذاکرات جدید شامل چین نیز شود و تجهیزات دیگر را نیز در بر بگیرد.

آقای لاوروف نیز در بخشی از کنفرانس خبری گفت حل مسائل، یک شبه صورت نمی گیرد.

او گفت وقتی دو قدرت هسته ای اختلاف دارند، این به نفع جهان نیست و به دیالوگ دو جانبه ادامه خواهیم داد تا روابط دو جانبه عادی شود. وزیر خارجه روسیه مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرد.

او در مورد ایران گفت باید همه کاری انجام دهیم تا در برجام بمانیم و ایران بتواند به پژوهش های مسالمت آمیز هسته ای ادامه دهد. لاوروف گفت پیشنهاد دادیم نظام اشتراک در نگه داری آزادی کشتیرانی در آزادی خلیج فارس بوجود آید.

لاوروف همچنین گفت درباره چین، اوکراین، سوریه، یمن، شمال آفریقا، ونزوئلا مسئله اسرائیل و فلسطینی ها، تروریسم و مسائل دو جانبه نیز با همتای آمریکایی صحبت کرده است.

نسخه کامل این کنفرانس خبری را در فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG