لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

دیلی بیست: دستیار سابق پوتین احتمالا به "قتل" رسیده است


وقتی جسد میخائیل لسین پیدا شد، جالب ترین پرسش علت مرگ او نبود، بلکه این پرسش بود که وی در ایالات متحده چه می کرد.
وقتی جسد میخائیل لسین پیدا شد، جالب ترین پرسش علت مرگ او نبود، بلکه این پرسش بود که وی در ایالات متحده چه می کرد.

در پی انتشار خبر مرگ یکی از مشاوران سابق ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در هتلی در واشنگتن در نوامبر گذشته، شایع شد او در اثر حمله قلی درگذشت، اما یک گزارش جدید حاکی است که وارد آمدن جراحت به سر و گردن و قسمت هایی از بالا و پائین بدن موجب مرگ او شد.

بلافاصله پس از کشف جسد میخائیل لسین، شبکه تلویزیونی "راشا تودی"، که عموما به عنوان سخنگوی کرملین دیده می شود، به نقل از یک عضو ناشناس خانواده آقای لسین گزارش داد که وی در اثر حمله قلبی از دنیا رفته است.

مسئولان پزشکی قانونی و پلیس در واشنگتن ماه ها گفتند که تحقیقات در مورد این پرونده همچنان ادامه دارد، و هر چند کالبدشکافی صورت گرفته است، اما حاضر نشدند علت رسمی مرگ او را فاش کنند.

حالا نشریه دیلی بیست به نقل از سخنگوی پزشکی قانونی در واشنگتن می گوید، میخائیل لسین در اثر ضرباتی که به سر و دیگر نقاط بدنش وارد شد جان سپرد، و این خبر مسلما پرسش هایی را در این باره که آیا رئیس سابق تبلیغات دولت روسیه به قتل رسیده یا خیر، مطرح می کند.

به نوشته دیلی بیست، وقتی جسد لسین پیدا شد، جالب ترین پرسش، علت مرگ او نبود، بلکه این پرسش بود که وی در ایالات متحده چه می کرد.

میخائیل لسین، یکی از بنیانگذاران شبکه راشا تودی (آر تی) ، در ارتباط با امکان پولشویی و نقض قوانین ضدفساد زیر نظر پلیس فدرال (اف.بی.آی) و وزارت دادگستری آمریکا قرار داشت.

او به پنهان کردن منافع نامشروع در املاک و مستغلات لوکس به ارزش تقریبی ۳۰ میلیون دلار در جنوب اسالت کالیفرنیا مظنون بود. همچنین قرار بود تحت تحریم هایی که او را از دریافت ویزای ورود به آمریکا باز می داشت، قرار گیرد.

راجر ویگرز، سناتور جمهوریخواه ایالت می سی سی پی، که سال ها در باره فساد و نقض حقوق بشر در روسیه کار کرده است، از وزارت دادگستری خواسته بود درباره لسین تحقیق کند. در دسامبر ۲۰۱۴ این ورازتخانه تایید کرد پرونده لسین را به بخش جنایی و به اف.بی.آی ارجاع داده است.

روشن نبودن دلیل مرگ آقای لسین به این شایعه دامن زده است که او پس از ورود به واشنگتن برای قطعی ساختن معامله ای با اف.بی.آی به قتل رسید.

دیلی بیست در ادامه می گوید، لسین مسلما اطلاعات زیادی درباره حلقه داخلی پوتین داشت که به اف.بی.آی بگوید او با برخی از نیرومندترین مردان در رسانه ها و نهادهای مالی روسیه کار کرده بود، و بنا به گزارش ها پول زیادی به آنها بدهکار بود. دولت آمریکا نیز درباره او در ارتباط با نقض حقوق بشر در روسیه تحقیق می کرد.

در پی مرگ لسین، کرملین بیانیه ای از طرف ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه صادر کرد و گفت او "بر سهم بزرگ میخائیل لسین در ایجاد رسانه های جمعی مدرن در روسیه، ارج می گذارد."

XS
SM
MD
LG