لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

روزنامه اسرائیلی: ترامپ از پوتین خواستار خروج کامل ایران از سوریه خواهد شد


روزنامه عرب زبان «الحیات» پنج شنبه گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قصد دارد در دیدار ماه آینده با ولادمیر پوتین، همتای روس خود، درخواست خروج کامل ایران از سوریه را به اولویتی در مذاکرات بدل کند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، اسرائیل نگران از این که ایران از استقرار پایگاه هایی در سوریه برای حمله به آن کشور استفاده کند، از جامعه بین المللی خواسته است با حضور نظامی ایران در سوریه مخالفت کند.

یک دیپلمات غربی به الحیات که در لندن منتشر می شود، گفته است: «اگر اجلاس ترامپ-پوتین در ژوییه برگزار شود، محور اصلی اش اصرار واشنگتن بر خروج ایران از سوریه خواهد بود.»

ایران به همراه روسیه به رژیم بشار اسد در نبردش علیه شورشیان کمک نظامی می کند.

از این دیپلمات غربی نقل شده است که مقام های آمریکایی یقین دارند روسیه حاضر نخواهد بود برای ادامه حضور ایران در سوریه «بهای سنگینی بپردازد».

این دیپلمات که معرفی نشده همچنین گفته واشنگتن به اسرائیل برای حمله به مواضع نظامی ایران در سوریه «چراغ سبز» داده است.

گزارش های تائید نشده رسانه ای حاکی است اسرائیل موافقت مسکو را هم برای حمله به اهداف ایران در سوریه گرفته است. دیگر گزارش ها از عقب نشینی نیروهای مورد حمایت ایران از مرز سوریه با اسرائیل به اصرار روسیه حکایت دارد.

این دیپلمات به الحیات گفته است آمریکا با ماندن اسد در قدرت مشکلی ندارد و با بازپس گرفتن مناطقی که طی هفت سال جنگ داخلی با شورشیان از دست داده است، مخالفتی نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG