لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

محرومیت شهروندان روسیه از آزادی های اساسیروز ۶ ماه مه ۲۰۱۲، هزاران آموزگار، دانشجو، دانشمند، ورزشکار و مستمری بگیران روسی به خیابان ها ریختند و خواهان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و دولتی مسئول و پاسخگو شدند. روز ۲۴ فوریه دادگاهی هشت نفر از معترضین در میدان بولوتیانا را در شورش و خشونت علیه پلیس مجرم شناخت و هقت نفر ار آنها را به زندان هایی بین دو سال و نیم تا چهار سال زندان محکوم کرد. وکلای متهمان گفتند استیناف خواهند خواست.
در چندین اعتراض در پی صدور احکام، پلیس صدها معترض را بازداشت کرد. چندین نفر از جمله آلکسی ناوالنی، از شخصت های اوپوزیسیون، و بوریس نمتسوف، سیاستمدار مخالف، با ۷ تا ۱۵روز زندان بدلیل مشارکت در اعتراضات روبرو هستند.
ماری هارف، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت محاکمه شرکت کنندگان در اعتراضات میدان بولوتنایا نمونه دیگری از مجازات روس ها بخاطر اعمال آزادی های بیان و تجمع است که قانون اساسی کشور آنها را تضمین می کند. آمریکا از دولت روسیه می خواهد با اصلاح این بی عدالتی، تعهد خود را به حکومت قانون نشان دهد.
مدیر دفتر عفو بین الملل در مسکو ،احکام دادگاه را «بی عدالتی شرم آور» و «نقض عدالت» نامید و آزادی فوری تمام محکومین را خواستار شد.
از سال ۲۰۱۲، ده ها مورد پیگرد و مجازات فعالان، روزنامه نگاران و سیاستمداران مخالف در روسیه صورت گرفته است. از جمله یوگنی ویتیشکو، فعال طرفدار محیط زیست که اخیرا به دلیل پاشیدن رنگ روی یک حصار، به سه سال زندان محکوم شد.
آمریکا به حمایت از حقوق انسانی تمام شهروندان روسیه برای استفاده از آزادی های اساسی خود، بدون توجه به نظریات سیاسی آنها ، ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG