لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

وزیر خارجه روسیه سفیر آمریکا در مسکو را احضار کرد


تصویر رایان فوگل در حال بازداشت توسط اداره امنیت فدرال روسیه
تصویر رایان فوگل در حال بازداشت توسط اداره امنیت فدرال روسیه
مقام های کرملین روز چهارشنبه (۱۵ مه) ضمن محکوم کردن اقدام رایان فوگل، دیپلمات آمریکایی در حال خدمت در مسکو، برای به استخدام درآوردن یک افسر امنیتی روسیه، خاطرنشان کردند که این اتهام اثر چندانی بر روابط نسبتا تیره آمریکا و روسیه نخواهد گذارد.

روز دوشنبه مقام های امنیتی روسیه اعلام کردند که یک دیپلمات آمریکایی را که دبیر سوم سفارت آمریکا در مسکو بوده، بازداشت موقت کرده و پس از مدت کوتاهی آزاد کرده اند و وی را به تلاش برای به استخدام درآوردن یک افسر امنیتی روسیه در سی آی ای متهم کردند.

این دیپلمات آمریکایی از روسیه اخراج شده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه به خبرگزاری ایتارتاس روسیه گفت که این رویداد به بهبود روابط و اعتماد متقابل میان واشنگتن و مسکو کمکی نمی کند و روابط آمریکا و روسیه را به سطحی دیگر می کشاند.

یوری یوشاکوف، مشاور روابط خارجی ولادیمیر پوتین، اقدام رایان فوگل، دیپلمات آمریکایی و کارمند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سی.آی.ای) را کوششی خام و ناشیانه برای به استخدام درآوردن یک افسر امنیتی روس خواند، و گفت که این اقدام به ویژه درپی وعده هر دو کشور برای بهبود همکاری های دوجانبه، شگفت آور است. وی اما افزود که بعید می داند این ناشیگری اثر عمده ای بر همکاری های میان واشنگتن و مسکو بگذارد.

یکی از نمایندگان دومای روسیه نیز گفت این رویداد اثر عمیقی بر روابط دو کشور نخواهد داشت و این روابط از دسامبر گذشته و با تصویب لایحه موسوم به ماگنیتسکی در کنگره آمریکا تیره شده است.

روز چهارشنبه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، مایکل مک فال، سفیر آمریکا در مسکو را در ارتباط با اتهام دبیر سوم این سفارتخانه احضار کرد. آقای مک فال در پی دیدار با وزیر خارجه روسیه، از اظهار نظر پیرامون این دیدار خودداری ورزیده است.

سازمان امنیت فدرال روسیه می گوید رایان فوگل(دیپلمات متهم آمریکایی) هنگام بازداشت، ابزار فنی، وسایل تغییر چهره، مقدار زیادی پول نقد، و دستورالعمل هایی برای افسر امنیتی روسیه(که قصد داشته استخدام کند) همراه داشته است.

آقای فوگل هم کارمند بخش سیاسی سفارت آمریکا در مسکو بوده و هم برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی.آی.ای، کار می کرده است.
XS
SM
MD
LG