لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

معاون وزیر خارجه آمریکا بر تعیین تکلیف جنگجویان خارجی گروه‌های تروریستی و خانواده‌‌هایشان تاکید کرد


معاون وزیر خارجه آمریکا در دومین مذاکرات ضدتروریسم با معاون وزیر خارجه روسیه، بر تعیین تکلیف جنگجویان خارجی گروه‌های تروریستی و خانواده‌های آنها تاکید کرد.

بر اساس گزارشی که دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۸ شهریور منتشر کرد، جان سالیوان در دیدار با اولگ ولادیمیرویچ سیرمولوتف، معاون وزیر خارجه روسیه در امور ضدتروریسم، درباره روند تحرکات جنگجویان خارجی گروه های تروریستی گفت‌و‌گو کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در این مذاکرات بر نیاز پذیرش این جنگویان و خانواده‌های همراه آنها توسط کشورهای مبدا، بازگرداندن آنها به زندگی عادی، و در صورت لزوم، پیگرد قانونی آنها تاکید کرد.

آقای سالیوان همچنین از مشارکت روسیه در حمایت از برگزاری نشستی با همکاری آمریکا، مراکش، و مقدونیه شمالی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، درباره بازگشت جنگجویان خارجی و خانواده‌‌هایشان، استقبال کرد.

معاون وزارت خارجه آمریکا همچنین بر وضع تحریم‌های بیشتر توسطه سازمان ملل علیه اعضای گروه داعش و شرکت‌ها و موسسه‌های مالی وابسته به آن و قطع حمایت مالی از تروریسم تاکید کرد.

هزاران مرد و زن و کودک از بیش از پنجاه کشور توسط نیروهای دموکراتیک سوریه – ائتلافی متشکل از کردها و عرب‌های سوریه که در جنگ علیه داعش مورد حمایت آمریکا هستند – بازداشت شده و در اردوگاه‌های مختلف در شمال شرق سوریه نگهداری می‌شوند.

حدود دو هزار نفر از این افراد، که بیشتر آنها از کشورهای غربی آمده‌اند، مظنون به عضویت در داعش هستند.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته به خبرنگاران گفت که اگر اروپا پیکارجویان داعش را زندانی نکند، او ناچار خواهد بود که آنها را آزاد کرده و به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، مانند آلمان و فرانسه، بازگرداند.

معاون وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از گفت و گوی روز دوشنبه با همتای روس خود، خواستار حمایت روسیه از تلاش آمریکا برای وضع استاندارد جدید مسافرت هوایی به منظور استفاده از اطلاعات مسافران برای جلوگیری از تهدیدهای تروریسم علیه هوانوردی، شد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG