لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

رقابت نظامی آمریکا با چین و روسیه در فضا


پنتاگون قصد دارد از ظرفیت فناوری های نوین برای حفظ برتری نظامی در برابر چین و روسیه در فضا استفاده کند
پنتاگون قصد دارد از ظرفیت فناوری های نوین برای حفظ برتری نظامی در برابر چین و روسیه در فضا استفاده کند

مقاله ای از سعدیه پکانن در نشریه فوربس

وزارت دفاع آمریکا بودجه ای دو میلیارد دلاری را به تقویت «اداره قابلیت های استراتژیک» با ماموریت توسعه سریع در برابر تهدیدهای بالقوه اختصاص داده است.

وزارت دفاع آمریکا در «طرح ابتکار دفاعی» در پی متصل کردن صنایع تجاری فضایی ایالات متحده به پنتاگون است.

«واحد تجربی ابتکار دفاعی» در سیلیکون ولی کالیفرنیا در قلب شرکت های تجاری فناوری ماهواره ای در کانون این تلاش ها قرار دارد.

بعضی شرکت ها چون اپل استقبال چندانی از این همکاری ها نکرده اند، اما بعضی چون گوگل روی گشاده تری نشان داده اند و همین رویکرد باعث موفقیت در پروژه «گوگل اِرت» شد.

در نوامبر ۲۰۱۴، «پلنت ونچورز»، یکی از شرکت های تابعه گوگل، پایگاه فدرال ناسا در شمال کالیفرنیا را برای شصت سال به مبلغ یک میلیارد و شانزده میلیون دلار اجاره کرد. همان سال گوگل، شرکت «اسکای باکس ایمیجینگ» را خرید تا به فناوری ارسال تصاویر ویدئویی اچ دی با وضوح بالا از فضا دست پیدا کند.

این تحولات ترکیب شبکه هایی از ماهواره های کوچک، یادگیری ماشینی یا هوش مصنوعی، و تحلیل داده های عظیم را ممکن کرده است و برخورد این پدیده ها برتری های اقتصادی و امنیت ملی را با خود به همراه آورده که وزارت دفاع آمریکا به آن ها چشم دوخته است. پنتاگون قصد دارد از این ظرفیت ها برای حفظ برتری نظامی آمریکا در برابر چین و روسیه در فضا استفاده کند.

XS
SM
MD
LG