لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

کاخ سفید از مسکو می خواهد اسنودن را اخراج کند


کاخ سفید روسیه را ترغیب کرده است ادوارد اسنودن پیمانکار سابق اطلاعاتی امریکا را بدون تاخیر اخراج کند و می گوید مسکو «اساس قانونی روشنی » برای اخراج او دارد.

به گزارش رویترز، سخنگوی شورای امنیت ملی روز سه شنبه گفت وضعیت مدارک مسافرتی اسنودن و اتهام جاسوسی علیه او چنین اساسی را فراهم می آورد.

پیشتر، وزیر امور خارجه آمریکا گفت نیازی نیست سطح رویارویی بر سر مساله اسنودن با روسیه بالا برود.

جان کری روزسه شنبه دریک کنفرانس خبری درجده گفت امیدوار است روسیه با گرفتن طرف یک فراری که درآمریکا تحت تعقیب است، منافع خود را به خطر نیاندازد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه تائید کرد ادوارد اسنودن که به اتهام جاسوسی در آمریکا تحت تعقیب است، در ترانزیت فرودگاه مسکو بسر می برد.

پوتین استرداد وی به امریکا را رد کرد و انتقاد واشنگتن از سیاست روسیه دراین باره را نامربوط دانست.

پوتین گفت اسنودن آزاد است مسافرت کند و هرچه زودتر برود هم برای ما بهتر است هم برای خودش.

قبلاً روسیه ورود ادوارد اسنودن به خاک این کشور را تکذیب کرده بود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روز سه شنبه گفت اسنودن از مرز روسیه نگذشته است. او هرگونه دخالت روسیه در برنامه مسافرتی اسنودن را تکذیب کرد و خشمگینانه انتقاد امریکا از مسکو در این باره را «بی پایه و غیر قابل قبول» خواند.

کاخ سفید از چین نیز انتقاد کرد و گفت پکن آگاهانه به اسنودن اجازه داده است به رغم حکم بازداشت وی، هنگ کنگ را ترک کند. کاخ سفید می گوید بی تردید این عمل به روابط چین و امریکا لطمه زده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه گفت اتهام امریکا «بی اساس و غیر قابل قبول» است. وی گفت غیر منطقی است که واشنگتن هنگ کنگ را به دلیل برخورد قانونی با این مساله مورد سوال قرار دهد.

پرزیدنت باراک اوباما می گوید امریکا از همه کانالهای قانونی برای دستگیری پیمانکار اطلاعاتی استفاده می کند.

ریچارد پاتینو وزیر امور خارجه اکوادور در یک کنفرانس خبری در هانوی پایتخت ویتنام گفت اسنودن از اکوادور درخواست پناهندگی کرده است.

پاتینو اظهار داشت کشورش با مسکو در تماس است و درخواست اسنودن را بر اساس اصول قانون اساسی خود مورد بررسی می کند.

اسنودن برنامه گردآوری اطلاعات و الگوی شنودهای تلفنی و اینترنتی امریکا را افشا کرده است و می گوید معتقد است این برنامه حقوق شهروندان را نقض می کند.

مقامهای ارشد امریکا می گویند برنامه یاد شده محتوی مکالمات تلفنی را بررسی نمی کند، بلکه با استفاده از جزئیاتی چون زمان، تاریخ و شماره های مورد استفاده، الگویی برای آنها می سازد.

مقامهای امریکا همچنین می گویند ای برنامه ها دست کم از ۵۰ عملیات تروریستی در جهان از یازدهم سپتامبر به این سو جلوگیری کرده است و اسنودن را متهم کرده اند با افشای این برنامه توانایی مقابله با توطئه های آینده را تضعیف کرده است.
XS
SM
MD
LG