لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

کارشناسان هسته‌ای آمریکا: ممکن است انفجار اخیر در روسیه مربوط به سوخت هسته‌ای یک موشک باشد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

کارشناسان هسته‌ای آمریکا احتمال می دهند تشعشعاتی اتمی که در پی انفجار پنجشنبه گذشته در یک پایگاه نظامی روسیه رخ داد، مربوط به سوخت هسته‌ای یک موشک کروز باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو کارشناس هسته ای آمریکایی گفتند مظنون به این هستند که این انفجار و انتشار تشعشعات رادیو اکتیو، ناشی ازیک حادثه در زمان تست یک موشک کروز با سوخت هسته‌ای در تاسیساتی خارج از روستای نیونوکسا بوده است.

بنابه گفته این کارشناسان اگر این انفجار در ارتباط با یک موتور موشکی با سوخت مایع رخ داده بود، تشعشعات رادیو اکتیوی ثبت نمی‌شد.

آنکیت پاندا، یک کارشناس ارشد در فدراسیون دانشمندان آمریکا نیز گفت انفجار مربوط به موتورهای موشکی با سوخت مایع تشعشعی به جا نمی‌گذارند و ما مطلع هستیم که روس‌ها مشغول به کار بر روی نوعی پیشرفتهاز موشک کروز با سوخت هسته‌ای هستند.

پیش از این وزارت دفاع روسیه تایید کرده بود که وقوع انفجاری در یک پایگاه نظامی در شمال روسیه، باعث مرگ ۲ نفر و زخمی شدن دست‌کم ۶ نفر دیگر شده است.

اما آسوشیتدپرس نیز به نقل از سازمان انرژی هسته‌ای روسیه نوشت که در این انفجار ۵ کارمند این سازمان در این انفجار جان باخته‌اند.

رویترز گزارش داده که سفارت روسیه در آمریکا به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر درباره این انفجار پاسخ نداده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG