لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

آمریکا و روسیه یکدیگر را برای برخورد بالقوه در دریای چین شرقی مقصر می‌دانند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده و روسیه در رابطه با نزدیک شدن بیش از اندازه ناوهای جنگی‌شان به یکدیگر در «دریای چین شرقی»، طرف مقابل را مقصر معرفی، و به انجام رفتاری خطرناک و غیرحرفه‌ای متهم می‌کنند.

کلیتون داس، سخنگوی «ناوگان هفتم ایالات متحده»، می‌گوید: «یک ناوشکن روسی، در حال گشت‌زنی در دریای فیلیپین، یک مانور ناامن را در برابر یو اس اس چنسلرزویل انجام داد. این اقدام ناامن، چنسلرزویل را مجبور کرد تا تمام موتورهایش را با سرعت کامل معکوس کند و برای پرهیز از برخورد تلاش کند.»

این در حالی است که خبرگزاری های روسیه به نقل از «ناوگان روسیه در اقیانوس آرام» گزارش داده‌اند که ناو جنگی «یو اس اس چَنسِلِرزویل» آمریکا به فاصله ۱۵ متری ناوشکن «آدمیرال وینوگرادوف» رسیده بود و باعث شد کشتی جنگی روسیه برای پرهیز از برخورد مجبور به اقدامی اضطراری شود.

این خبرگزاری ها با استناد به بیانیه «ناوگان روسیه در اقیانوس آرام» گفتند که این رخداد در ساعات اولیه بامداد روز جمعه در بخش شرقی «دریای چین شرقی» در زمانی صورت گرفت که یک ناو روسیه به موازات یک ناو ایالات متحده در حرکت بود.

اما سخنگوی «ناوگان هفتم ایالات متحده» با رد روایت روس ها، ادعای روسیه را «پروپاگاندا» توصیف کرد.

این رخداد چند روز پس از آن صورت می گیرد که واشنگتن و مسکو بر سر رهگیری ناامن یک هواپیمای جاسوسی توسط یک جت جنگی روسیه در نزدیکی سوریه مجادله کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG