لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

تاکید پرزیدنت اوباما بر ارجحیت « استارت» در ملاقات با رییس جمهوری روسیه


تاکید پرزیدنت اوباما بر ارجحیت « استارت» در ملاقات با رییس جمهوری روسیه
تاکید پرزیدنت اوباما بر ارجحیت « استارت» در ملاقات با رییس جمهوری روسیه

مقامات آمریکایی می گویند تصویب توافقنامه کنترل تسلیحات با روسیه ارجحیت بالایی برای پرزیدنت اوباما دارد و او در دیدار با دمیتری مدودف رهبر کرملین این موضوع را تکرار خواهد کرد.

آنها قرار است روز یکشنبه در یاکوهاما، در ژاپن، در حاشیه نشست رهبران شورای همکاری اقتصادی آسیا- اقیانوسیه با یکدیگر ملاقات کنند.

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا در پیشاپیش گفت و گوهای دو رهبر، درباره مساله کنترل تسلیحات بحث کرد. او در مورد گزارش های رسانه ها که دولت اوباما سعی خواهد کرد با به روز درآوردن تاسیسات تسلیحات اتمی حمایت کنگره را به دست آورد، اظهار نظر نکرد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع کنگره گزارش می دهد مقامات دولت تلاش کرده اند با قول مصرف بیش از ۴ میلیارد دلار در تاسیسات تولید تسلیحات اتمی، پشتیبانی سناتورهای جمهوریخواه را که از این پیمان انتقاد می کنند جلب کنند.

اوباما و مدودف پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک - استارت - را در ماه آوریل سال جاری امضا کردند، اما پارلمان های دو کشور تا کنون آن را تصویب نکرده اند.

بر اساس پیمان جدید، کاهش های بیشتری در زرادخانه های اتمی آمریکا و روسیه صورت می گیرد.

برخی از جمهوریخواهان می گویند از آن بیم دارند که پیمان جدید آمریکا را آسیب پذیرتر سازد. حزب دمکرات پرزیدنت اوباما در انتخابات میان دوره ای اخیر چندین کرسی سنا را از دست داد، رویدادی که تصویب پیمان را وقتی کنگره جدید کارش را در ماه ژانویه آغاز کند، دشوارتر خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG