لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

جاسوسان آزاد شده وارد بریتانیا و مسکو شدند


بزرگترین معاوضه جاسوس از پایان جنگ سرد در وین صورت گرفته است، و ۱۴ جاسوس معاوضه شده، وارد روسیه و بریتانیا شده اند.
گزارشهای رسانه ها از مسکو حاکی است ۱۰ نفر که در آمریکا بعنوان ماموران خارجی ثبت نشده و کار برای روسیه متهم و روز پنجشنبه از آمریکا اخراج شدند، روز جمعه در مسکو فرود آمدند.
یک هواپیمای حامل چهار روس متهم به جاسوسی برای آژانس های اطلاعاتی غرب، بعد ازظهر جمعه در یک پایگاه نظامی در اوکسفورد شایر در جنوب انگلستان به زمین نشست. روشن نبود که آیا آنها در بریتانیا خواهند ماند یا به آمریکا سفر خواهند کرد.
پیشتر، در فرودگاه وین، یک هواپیمای آمریکایی حامل ماموران روسی اخراج شده در کنار یک هواپیمای روسی حامل مردان روسی توقف کرد و ۱۴ نفر مبادله شدند. در یک صحنه دراماتیک که یاد آور جنگ سرد بود، پله های پوشیده بطرف هواپیما برده شدند، تا انتقال بتواند بی آنکه ۱۴ نفر دیده شوند صورت گیرد.
یک قاضی آمریکا روز پنجشنبه دستور اخراج ۱۰ جاسوس روسیه را، پس از آن که آنها جرم خود را در تبانی برای کار بعنوان ماموران خارجی ثبت نشده در آمریکا پذیرفتند، صادر کرد.
دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه چهار مرد روس را پیش از آنکه به وین فرستاده شوند، بخشید. دست کم یکی از چهار زندانی روس گفت او بی گناه است.
وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت از طولانی شدن بازداشت ۱۰ جاسوس روسیه در آمریکا، منافع امنیتی عمده ای بدست نمی آمد. آمریکا همچنین گفت از این فرصت برای تامین آزادی چهار مرد که محکومیت های طولانی زندان را می گذراندند و برخی بیمار بودند، استفاده کرد.
از جمله شرایط آزادی ۱۰ مامور روسی این بود که هرگز نباید سعی کنند به آمریکا باز گردند.

XS
SM
MD
LG