لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

دبیرکل ناتو از پیمان کنترل تسلیحات استقبال می کند


دبیرکل ناتو از پیمان کنترل تسلیحات استقبال می کند
دبیرکل ناتو از پیمان کنترل تسلیحات استقبال می کند

دبیرکل ناتو از توافق جدید کنترل تسلیحات بین آمریکا و روسیه ابراز خوشنودی کرده است.

آندرس فوگ راسموسن، روز شنبه در سخنانی در یک مجمع امنیتی در بروکسل گفت پیمان جدید می تواند همکاری های بیشتری را بین روسیه و کشورهای ناتو موجب شود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت ایالات متحده و روسیه با فراگیر ترین پیمان کنترل تسلیحات در نزدیک به دو دهه موافقت کرده اند.

این توافق تاریخی تعداد تسلیحات اتمی دوربرد را که دو بزرگترین قدرت اتمی جهان می توانند مستقر کند، حدود یک سوم کاهش می دهد.

سنای آمریکا و پارلمان روسیه باید آنرا تصویب کنند.

پرزیدنت اوباما گفت او و دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه موافقت کردند روز ۸ آوریل برای امضای قرار داد در پراگ پایتخت جمهوری چک ملاقات کنند. او گفت این پیمان نشان می دهد که دو کشور قصد دارند جهان را بسوی کاهش تهدید اتمی هدایت کنند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت پیمان اعتبار بیشتری در جلوگیری از گسترش تسلیحات و مقابله با کشورهایی مانند ایران و کره شمالی، در ارتباط با مسال اتمی، به آمریکا و روسیه خواهد داد.

ریچار لوگار سناتور جمهوری خواه، قهرمان دیرینه کوشش برای کنترل تسلیحات اتمی، از توافق آمریکا و روسیه استقبال کرد و گفت در انتظار است برای به تصویب رساندن سریع آن دست بکار شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیمان را «شالوده ای مهم» نامید و گفت تصویب آن انگیزه عمده ای به کنفرانسی که قرار است سازمان ملل متحد ماه مه برای بررسی پیمان جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی تشکیل دهد خواهد داد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت لندن آماده است زرادخانه اتمی خود را در یک روند خلع سلاح چند جانبه بگنجاند.

XS
SM
MD
LG