لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۵

آمریکا و روسیه پیمان کاهش تسلیحلات اتمی را امضا می کنند


آمریکا و روسیه پیمان کاهش تسلیحلات اتمی را امضا می کنند
آمریکا و روسیه پیمان کاهش تسلیحلات اتمی را امضا می کنند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده و روسیه با فراگیر ترین پیمان کنترل تسلیحات در نزدیک به دو دهه موافقت کرده اند.

این پیمان تاریخی تعداد تسلیحات اتمی را که دو بزرگترین قدرت اتمی جهان می توانند مستقر کنند، حدود یک سوم کاهش می دهد.

پرزیدنت اوباما روز جمعه گفت او تلفنی با دیمتری مدودف رییس جمهوری روسیه تماس گرفت و آنها موافقت کردند برای امضای پیمان جدید استارت روز ۸ آوریل در پراگ، پایتخت جمهوری چک، ملاقات کنند.

آقای اوباما گفت پیمان جدید تعداد موشکها و پرتاب کننده ها را در حدی قابل ملاحظه کاهش می دهد و سیستم قوی و کارآمدی برای تایید رعایت مواد آن بوجود می آورد. پیمان جدید همچنین انعطاف پذیری را که برای حفظ امنیت ملی لازم است نگاه میدارد و تعهد آمریکا به امنیت متحدانش را تضمین می کند.

سنای آمریکا و پارلمان روسیه باید آنرا تصویب کنند.

مذاکرات کنندگان دو کشور نزدیک به یک سال برای تدوین پیمان جدید، که جایگزین قرار داد کاهش تسلیحات استراتژیک سال ۱۹۹۱ خواهد شد، کار کرده اند. آن پیمان در دسامبر منقضی شد.

مسائل مربوط به تایید رعایت مواد پیمان و مخالفت روسیه با طرح های آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در اروپا از پیشرفت عمده مذاکرات جلوگیری می کرد.

هدف اعلام شده مذاکرات این است که تعداد کلاهک های فعال در زرادخانه های اتمی دو کشور طی هفت سال آینده بین ۱۵۰۰ و ۱۶۷۵ عدد کاهش پیدا کند.

XS
SM
MD
LG