لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

روسیه: امضای پیمان جدید تسلیحات اتمی با آمریکا نزدیک است


یک دستیار ارشد دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، می گوید روسیه و آمریکا باید تا اوائل ماه آینده برای امضای پیمان جدید کاهش تسلیحات اتمی آماده شوند.

پیش بینی «سرگئی پریدودکو»، که خبرگزاری ایتار تاس گزارش داده است، نظر «الن توشر»، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی، و «میخاییل مارگلوف» قانون گذار ارشد روسیه را منعکس می کند.

«مارگلوف»، که با کرملین ارتباط دارد، در پاریس به خبرگزاری آسوسیتد پرس گفت پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک باید تا پایان مارس آماده شود. «توشر» می گوید مذاکرات جاری در «مراحل نهایی» قرار دارد.

مسکو و واشنگتن درباره تدوین پیمانی به جای «استارت» سرگرم گفت و گو بوده اند. مدت اعتبار این پیمان که در سال ۱۹۹۱ به امضا رسید، در دسامبر منقضی شد. هر دو طرف موافقت کرده اند مواد پروتکل قدیمی را، در حالی که مذاکره برای جایگزینی آن ادامه دارد، رعایت کنند.

روزنامه وال استریت جورنال به نقل از مقامات کاخ سفید می گوید موفقیت در مذاکرات جاری دو هفته پیش و زمانی به دست آمد که جیمز جونز مشاور امنیت ملی، و دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به مسکو رفتند.

گزارش می گوید آنها به برطرف ساختن اختلافات در مورد اطلاعات مربوط به پرتاب آزمایشی موشک ها و بازرسی در تاسیسات تولید موشک کمک کردند.

وال استریت جورنال اضافه می کند پرزیدنت باراک اوباما و دیمتری مدودف نیز هفته پیش در یک مکالمه تلفنی اصول پیمان را تصویب کردند.

XS
SM
MD
LG