لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

ادامه نقض حاکمیت اوکراین توسط روسیه


روسیه علیرغم تعهداتی که در ماه سپتامبر در پروتکل های مینسک به عهده گرفت، همچنان به نقض حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین ادامه می دهد.

در آن پروتکل ها، روسیه، اوکراین، و جدایی خواهان با برقراری فوری آتش بس در شرق اوکراین ، اعاده کنترل اوکراین بر بخش خود در مرز بین المللی، نظارت سازمان امنیت و همکاری در اروپا بر مرزها، خروج نیروهای خارجی، و نیز آزادسازی گروگان ها و زندانیان موافقت کردند. آنگونه که سامانتا پاور نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت «روسیه یا جدایی خواهان به هیچیک از تعهدات خود عمل نکرده اند.»

در اوائل ماه نوامبر، سازمان امنیت و همکاری در اروپا گزارش داد ده ها اسلحه سنگین و تانک همراه با پرسنلی در اونیفورم های سبز تیره بدون علامت، از شرق اوکراین می گذرند، و ناتو ستون های تجهیزات روسی، از جمله تانک، توپخانه و سامانه های دفاع هوایی که وارد اوکراین می شدند را مشاهده کرد. خانم پاور گفت روسیه در باره برنامه صلح مذاکره کرده است ،و بعد در هر گامی آنرا ضعیف می کند.

پس از اجلاس اخیر گروه ۲۰ بزرگترین اقتصادهای جهان در استرالیا، پرزیدنت اوباما در یک کنفرانس خبری گفت «اگر رئیس جمهوری روسیه به مسیر کنونی ادامه دهد، آنگاه انزوایی که کشورش هم اینک تجربه می کند، ادامه خواهد یافت.»

او گفت تحریم هایی که آمریکا و اروپا به دلیل تجاوز روسیه در اوکراین، علیه مسکو وضع کردند، تاثیرگذار بوده و تیم های دیپلماتیک اروپایی و آمریکایی پیوسته در جستجوی مکانیسم هایی هستند که اگر لازم شود، بر فشارها بیافزایند.

آقای اوباما تاکید کرد «ارجحیت ما نیست که روسیه را منزوی ببینیم. ما ترجیح می دهیم روسیه کاملا در اقتصاد جهانی ادغام شود، رشد کند و بتواند بار دیگر با ما در تلاش هایی که برای پرداختن به چالش های جهانی جریان دارد، همکاری کند.»

با این حال وی افزود «ما همچنین در نیاز به حفظ اصول بین المللی بسیار استوار هستیم. و یکی از آن اصول این است که شما به عوامل خود پول ندهید و از آنها برای از هم گسیختن کشوری که تمام مکانیسم های انتخابات دموکراتیک را دارد حمایت نکنید.»

XS
SM
MD
LG