لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

آخرین رژه موتورسواران موسوم به «غرش تندر» در واشنگتن؛ ابراز امیدواری پرزیدنت ترامپ برای ادامه این رژه در سالهای بعد


سلام نظامی یک سرپاس تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا به موتورسواران در رژه مشهور به غرش تندر.
سلام نظامی یک سرپاس تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا به موتورسواران در رژه مشهور به غرش تندر.

روز یکشنبه پنج خرداد واشنگتن پایتخت آمریکا صحنه رژه کاروان موتورسواران موسوم به «غرش تندر» بود.

در این روز بنا به سنتی سالانه، صدها هزار موتور سوار برای ادای احترام به سربازان آمریکایی جان باخته در جنگ و تجلیل از سربازانی که مفقودالاثر شده اند از مقر پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در حومه شهر واشنگتن واقع در ایالت ویرجینیا به سوی بنای یادبود سربازان کشته شده در جنگ ویتنام حرکت می کنند.

برای بسیاری از مردم آمریکا حرکت موتورسواران با غرش موتورهای هارلی دیویدسون، زیر عنوان «غرش تندر» در سه دهه گذشته مترادف بوده است که آن را حرکتی مظهر آزادی می خوانند.

نام «غرش تندر» برگرفته از نام عملیات بمباران ویتنام شمالی در سال ۱۹۶۵ است. اولین رژه موتورسواران در واشنگتن در سال ۱۹۸۷ با خواست روشن شدن وضعیت نیروهای آمریکایی مفقود الاثر در جنگ ویتنام، و با این تصور که آنها در اسارت هستند، برگزار شد.

گفته شده است که به علت برخی از مسائل تدارکاتی و هزینه ای که بر شهر تحمیل می شود و نیز دشواری های موتور سواری برای بسیاری از کسانی که به سنین بالای هشتاد سالگی رسیده اند، این آخرین باری است که رژه موتورسواران برگزارمی شود.

با این حال پرزیدنت ترامپ که در سفر ژاپن به سر می برد، ابراز امیدواری کرد این رژه سال بعد و سالهای بعد ادامه یابد.

آمار پنتاگون نشان می دهد هنوز سرنوشت بیش از هشتاد هزار نیروی نظامی آمریکا روشن نیست. حدود ۷۳ هزار نفر از جنگ جهانی دوم و هفت هزار نفر از جنگ کره و حدود هزار و ششصد نفر از جنگ ویتنام هنوز مفقود هستند و اطلاعاتی درباره آنها نیست.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۱ قانونی وضع کرد که به موجب آن آخرین دوشنبه ماه مه به عنوان روز یادبود و تجلیل از آمریکاییان جان باخته در جنگ ها نام گرفت. آمریکایی‌ها با استفاده از تعطیلی دو روز آخر هفته، علاوه بر شرکت در آیین های گرامیداشت نیروهای مسلح، در گردهمایی‌های خانوادگی و گشت‌وگذارهای بین شهری نیز شرکت می‌کنند.

گزارش شپول عباسی از رژه موتورسواران به یاد کشته‌های جنگ در واشنگتن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG