لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

روبیو از دادگستری آمریکا خواست تخلف احتمالی جان کری در دیدار با ظریف را مشخص کند


نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از فلوریدا از وزارت دادگستری ایالات متحده خواسته است اعلام کند آیا دیدار جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با هدف حفظ توافق هسته ای ایران نقض قوانین فدرال بوده است یا خیر.

روبیو در نامه ای به جف سشنز، دادستان کل آمریکا، درخواست کرده است روشن شود آیا جان کری «قانون لوگن» یا «قانون ثبت نمایندگی خارجی» را با ملاقات هایش با ظریف که همتای او در مذاکرات بر سر برجام بود، زیر پا گذاشته است.

«قانون لوگن» افراد را از مذاکره بدون اجازه با یک دولت خارجی در ارتباط با هر مشاجره ای با آمریکا منع می کند. «قانون ثبت نمایندگی خارجی» اشخاص و شرکت هایی را که به نمایندگی از یک دولت خارجی، حزب سیاسی یا افراد فعالیت می کنند، ملزم می کند جزئیات تعاملات خود را آشکار کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، کری را متهم کرد با ملاقات با ظریف فعالانه سیاست آمریکا را تضعیف می کند. پمپئو این رفتار را «ناشایست و کم سابقه» و «بیش از حد نامناسب» خواند.

جان کری در یک مصاحبه رادیویی با هیو هیویت گفت با ظریف در مونیخ، نروژ و دیگر نشست های بین المللی ملاقات کرده است. این ملاقات ها پیش از این صورت گرفته است که پمپئو وزیر خارجه آمریکا شود.

سناتور روبیو از حامیان خروج پرزیدنت ترامپ از برجام بوده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG