لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

آمریکا ۳۰۰ میلیون دلار وجوه مسروقه از مالزی را ردیابی کرده و به آن کشور برگردانده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده می گوید ۳۰۰ میلیون دلار را که در یک نقشه فساد مالی از صندوق سرمایه‌گذاری دولتی مالزی به سرقت رفته بود، به آن کشور برگردانده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه شنبه گفت این پول از محل دارایی های توقیف شده از لو تائک جی هو، معروف به جو لو، سرمایه گذار مالزیایی، تامین شده است. یک قاضی فدرال در ایالات متحده سال گذشته با صدور یک رشته احکام قضایی به لو و خانواده اش دستور داده بود بیش از ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی های خود در ایالات متحده، بریتانیا، و سوئیس را برگردانند.

لو متهم است که از صندوق «توسعه مالزی برهد۱» پول برداشته و برای خرید خانه های لوکس، جواهرات و آثار هنری، هتل های کوچک در بورلی هیلز در کالیفرنیا، و سرمایه‌گذاری‌های دیگری، مانند سرمایه‌گذاری در ساخت فیلم «گرگ وال استریت»، استفاده کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید اکنون ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی های سرقت شده از صندوق سرمایه گذاری مالزی به دست آمده است. این صندوق سرمایه گذاری به دست نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی، با هدف ترویج توسعه اقتصادی تاسیس شده بود. دادستان های آمریکایی می گویند نجیب و نزدیکانش طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ دست کم ۴.۵ میلیارد دلار از سرمایه این صندوق را غارت کردند.

اتهامات فساد مالی علیه نجیب به شکست ائتلاف حاکم او در انتخابات سال ۲۰۱۸ منتهی شد. آنها از زمان استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷ در قدرت بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG