لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

واکنش دو عضو دموکرات و جمهوریخواه کنگره به «تردید» رئيسی درباره هولوکاست: این اظهارات خطرناک را محکوم می‌کنیم


از راست: «کتی منینگ» عضو دموکرات از ایالت کارولینای شمالی و «برایان مست» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت فلوریدا
از راست: «کتی منینگ» عضو دموکرات از ایالت کارولینای شمالی و «برایان مست» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت فلوریدا

کتی منینگ عضو دموکرات از ایالت کارولینای شمالی می‌گوید باید اظهارات ابراهیم رئیسی در تردید درباره واقعه هولوکاست محکوم شود.

خانم منینگ در توئيتر خود با بازنشر بخشی از سخنان ابراهیم رئیسی در گفتگو با برنامه «شصت دقیقه» سی‌بی‌اس،‌ نوشت اظهارات رئیسی رئیس جمهوری ایران درباره تردید به هولوکاست غیرقابل قبول است.

او همچنین گفت: شش میلیون یهودی توسط نازی‌ها به قتل رسیدند. ما باید این اظهارات خطرناک رئیس جمهوری ایران، کشوری که بزرگترین حامی یهودستیزی و تروریسم است را محکوم کنیم.

(این گزارش به‌روز رسانی‌شده است.)

از سوی دیگر، «برایان مست» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت فلوریدا نیز به مصاحبه رئيسی واکنش نشان داد.

او در توئیتر خود نوشت همکاری با ایران که منکر هولوکاست است،‌ خیانت به اسرائیل است.

وی با اشاره به مذاکرات دولت بایدن با ایران برای احیای برجام گفت که این توافق اصلا نباید در همان سال ۲۰۱۵ هم به دست می آمد. وی اقدام دولت بایدن برای احیای برجام را سیلی به صورت شرکای آمریکا تعبیر کرد.

رئیسی در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی در مورد واقعه تاریخی هولوکاست و مرگ شش میلیون یهودی توسط آلمان نازی اظهار داشت: «اگر این وقایع رخ داده است، باید در مورد آن تحقیق شود.»

لزلی استال، گزارشگر پرسابقه سی‌بی‌اس که ایران را به خوبی می‌شناسد و پیشتر با حسن روحانی نیز مصاحبه کرده بود، از ابراهیم رئیسی پرسید: «آیا معتقد هستید هولوکاست رخ داده است و شش میلیون یهودی کشته شده‌اند؟»

ابراهیم رئیسی در پاسخ گفت: «مورخین و محققین این امر را بررسی کنند؛ شواهدی هست که این وقایع رخ داده است. در این صورت، باید اجازه داد که تاریخ‌شناسان و پژوهشگران تحقیقات لازم را انجام دهند.»

این اظهارات رئيسی واکنش مقامات آمریکایی را به همراه داشت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با انتشار توئیتی اظهارات رئیس جمهوری ایران را شرم‌آور خواند و نوشت که همه باید آن را محکوم کنند.

دبرا لیپستت، فرستاده ویژه ایالات متحده در امر رصد و مبارزه با یهودستیزی نیز به این اظهارات رئیسی واکنش نشان داده و درخواست او برای «تحقیق» درباره وقوع هولوکاست را مسخره و خطرناک خوانده است. به گفته او اظهارات رئیسی نوعی انکار هولوکاست و نوعی یهودستیزی است.
XS
SM
MD
LG