لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

وضعیت جهانی آزادی مذهبی


پیشبرد آزادی مذهبی یک هدف اصلی سیاست خارجی آمریکا است، و از زمان بنیانگذاری ایالات متحده آمریکا در بیش از دو قرن پیش چنین بوده است. به این دلیل است که وزارت امور خارجه آمریکا هر سال گزارشی در باره وضعیت آزادی مذهبی بین المللی منتشر می کند که به تفصیل شرح می دهد حق جهانی آزادی مذهبی چگونه، کجا و چه وقت در نزدیک ۲۰۰ کشور در سراسر جهان نقض یا از آن حفاظت شده است.

بنا به این گزارش، جهان سال گذشته بزرگترین آوارگی جوامع مذهبی در تاریخ معاصر را شاهد بود. در تقریبا هر گوشه جهان، میلیون ها مسیحی، مسلمان، هندو و پیروان ادیان دیگر، به دلیل باورهای مذهبی خود از خانه ها و سرزمین هایشان رانده شدند.

خشونت، اغلب با ماهیتی فرقه ای، عامل بیشتر این آوارگی ها بود. با این حال، حقیقت این است که ۷۵ درصد جمعیت جهان در کشورهایی که احترامی برای آزادی مذهبی قائل نیستند، زندگی می کنند. بنابراین، مردم در هر کجا آماج تبعیض، خشونت و آزار بودند - خشونتی که فقط به دلیل پای بندی به شعائر مذهبی، باورمندی به یک مذهب خاص، یا عدم اعتقاد به هیچ مذهبی بکار می رفت.

دولت های تمام مناطق، گروه های مذهبی و اعضای آنها را هدف سیاست های سرکوبگرانه قرار دادند. قوانینی علیه کفرگویی تصویب کردند؛ قوانینی که فعالیت های مذهبی، تبلیغ مذهبی یا تغییر مذهب را جرم می شناسد؛ و شرایط سخت و تبعیض آمیز برای ثیت سازمان های مذهبی غیر مطلوب قائل شدند. برخی آزار مذاهب اقلیت، حتی قتل پیروان آنها را نادیده گرفتند؛ و بعضی حتی از خشونت علیه جوامع مذهبی اقلیت برای دستاوردهای سیاسی بهره برداری کردند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «درسراسر جهان، دولت های سرکوبگر و گروه های افراطی در باره موضع خود کاملا روشن بوده اند. بنابراین، ما یاید به همان منوال در بیان موضع خود روشن باشیم. ما طرفدار آزادی بیشتر، شکیبایی بیشتر، احترام بیشتر به حقوق آزادی بیان و تفکر هستیم.

« با این گزارش، من تاکید کنم، ما گستاخانه به مردم نمی گوییم چه چیزی را باید باور داشته باشند، و چگونه باید زندگی کنند. ما خواهان پایبندی به ارزش جهانی شکیبایی، و ارج گذاری به فردیت مردم و احترام به گزینش های آنها هستیم؛ و تاکید می کنیم شکیبایی باید یک اصل جهانی باشد.»

XS
SM
MD
LG