لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

آمریکا با گسترش تهدید آزادی مذهبی یرخورد می کند


آزار مذهبی در سراسر جهان شدت می گیرد و گروه های اقلیت مذهبی را به گونه ای نامناسب تهدید می کند. این تهدید مسیحیان در خاور میانه، ایزدی ها در عراق، بهایی ها در ایران، هندوها در پاکستان و بنگلادش، مسلمانان در هند، یا مسلمانان سنی در مناطق شیعه نشین یا برعکس را شامل می شود.

ناکس تیمز، مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا برای اقلیت های مذهبی در خاورمیانه و آسیای جنوبی و مرکزی، گفت «تهدید حیّ و حاضر است ... تروریست ها و بازیگران غیردولتی – مانند داعش، جبهه نصرت و القاعده – برخی از بدترین آزاردهندگان اقلیت های مذهبی هستند. اما مهاجمان انفرادی نیز به خشونت علیه آنها دست زده اند. و متاسفانه، در بسیاری از مکان ها دولت ها به محدود ساختن کاربرد آزادی های مذهبی ادامه می دهند.»

تیمز با بیان این که حفاظت از حق جهانی آزادی مذهب و پیشبرد آن برای سیاست خارجی آمریکا اساسی است، افزود «نه فقط عملی درست، بلکه هوشمندانه است، زیرا نقشی مهم در کمک به ایجاد جوامع باثبات تر، مترقی و پویا بازی می کند.»

هر کجا که مردم با آزار مذهبی روبرو باشند، آمریکا برای یافتن راه هایی جهت کمک به آنها حضور دارد. برای مثال، آمریکا دولت را برای اجرای اصلاحات تحت فشار می گذارد، تا اقلیت های مذهبی قادر شوند شعائر مذهبی خود را آزادانه برگزار کنند. از نظر نظامی، از طریق حملات هوایی، آمریکا حفاظت لازم را برای آنها جهت ماندن در سرزمین اجدادی شان فراهم می آورد.

آمریکا به تامین کمک های بشردوستانه به سوری ها و عراقی ها، از جمله آوارگان، ادامه می دهد، و به اسکان کسانی که نمی توانند به خانه های خود باز گردند کمک می کند.

دولت آمریکا کشورهای خاور میانه را ترغیب می کند از طریق آموزش احترام به حقوق بشر و آزادی های مذهبی، حمایت کنند. دولت ها در منطقه همچنین ترغیب می شوند برای حفاظت از اقلیت های مذهبی در روزهای مقدس و گردهمایی های مذهبی، گام هایی بردارند.

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا به کار با «ائتلافی بزرگ علیه کسانی که اقلیت های مذهبی را هدف خشونت و آزاد غیرقابل بیان قرار داده اند، ادامه خواهد داد ... همه مردم شایسته هستند از حق انجام شعائر مذهبی خود، رها از ترس، ارعاب و خشونت، برخوردار باشند.»

XS
SM
MD
LG