لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

گزارش آزادی مذهب در ۲۰۱۴


وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالیانه آزادی مذهب به کنگره، به سه روند نیرومند در ۲۰۱۴ اشاره می کند.

نخست، فاحش ترین و خشن ترین موارد آزار بر اساس شکیبایی مذهبی توسط گروه های افراطی صورت گرفت که بنظر می رسد به از بین بردن هر باور مذهبی متفاوت با ایدئولوژی های محدود و خشن آنها کمر بسته اند.

دوم، برخی دولت ها نمی خواستند یا قادر نبودند از مردم خود در برابر اقدامات چنین گروه هایی حفاظت کنند. و سرانجام، بعضی دولت ها اجرای شعائر مذهبی یا سخن گفتن درباره مذاهب خاص را از طریق استفاده از قوانین تبعیضی مانند دستگیری های خود سرانه، زندان و حتی اعدام محدود کردند.

در سراسر جهان، شماری سازمان های افراطی خشن در صدد کشتن یا برده گرفتن هر گروه یا فردی که با تعبیر کوتاه بینانه آنها از برداشت های مذهبی کنار نیاید، بر آمدند. داعش، القاعده، الشباب و بوکو حرام از آن جمله بودند.

فروماندگی برخی دولت ها در سرعت عمل برای حفاظت از قربانیان، یا انجام هر عملی، زیان های ناشی از اعمال چنین گروه هایی را سنگین تر کرد.برخی دولت ها ادعا کردند از اقلیت های مذهبی حفاطت می کنند، اما نخواستند یا قادر نبودند حملات برآمده از انگیزه های مذهبی را متوقف کنند.

دیگران، با خودداری از جلوگیری، متوقف ساختن، تحقیق، پیگرد، یا مجازات خشونت ناشی از چنین انگیزه هایی موجب شدند یک فرهنگ مصونیت بوجود آید. با این حال، بدتر از آن، شماری از دولت ها قوانینی تصویب و اجرا کردند که اقلیت های مذهبی را مجازات می کند یا علیه برخی گروه های مذهبی تبعیض روا می دارد. قوانین علیه کفرگویی و ارتداد برای تعقیب و وضع مجازات های بسیار شدید، شامل مرگ، به نام حفاظت از مذاهب اکثریت از "اهانت" بکار رفت.

در همین حال، دولت های دیگر، پیروان برخی مذاهب را به بهانه مبارزه با افراط گرایی یا تروریسم، مجازات کردند، یا گروه های مذهبی را ناچار می کردند رسما خود را به ثبت برسانند و از مجموعه ای از قوانین بسیار محدود اطاعت کنند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هنگام ارائه گزارش گفت "تعصب مذهبی به درجاتی در هر قاره و هر کشور، و متاسفانه، حتی در کشور خود ما وجود دارد. ممکن است به شکل احساسات ضد یهود یا تعصب علیه مسلمانان؛ آزار مسیحیان، هندوها ، بودائی ها، سیک ها و دیگران، یا حتی بصورت حملاتی علیه خود مذهب بکار رود."

آقای کری گفت "با تهیه این گزارش، ما امیدواریم انگیزه بیشتری به دولت ها برای احترام به حقوق و کرامت انسانی شهروندانشان داده شود."

XS
SM
MD
LG